Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Kriza e Sudanit: Luftimet ndizen pavarësisht armëpushimit

NULL NULL
27.04.2023 08:17
sudan

Luftimet po vazhdojnë në disa pjesë të Sudanit, pavarësisht nga një armëpushim 72-orësh i mbajtur kryesisht.

BBC raporton se luftimet shpërthyen pranë ndërtesave të televizionit dhe radios.Nuk ka karburant dhe ka mungesë mjekësh, ndërsa njerëzit po luftojnë për të pasur ushqim dhe para.

Shefi i ushtrisë sudane thuhet se ka miratuar zgjatjen e armëpushimit – që do të skadojë të premten – për 72 orë.

Gjenerali Abdel Fattah al-Burhan dha miratimin fillestar për propozimin nga Autoriteti Ndërqeveritar për Zhvillimin e bllokut rajonal afrikan, raporton agjencia e lajmeve Reuters.

Propozimi sugjeron dërgimin e të dërguarve nga ushtria sudaneze dhe grupi rival i Forcave të Mbështetjes së Shpejtë (RSF) në Juba në Sudanin e Jugut për të diskutuar detajet.

Armëpushimi aktual filloi në mesnatën me orën lokale të hënën duke sjellë një pauzë në një konflikt që shpërtheu më 15 prill në mes të një lufte për pushtet midis drejtuesve të ushtrisë dhe RSF-së.

Njerëzit në Khartoum dhe Omdurman e kanë të vështirë të gjejnë ujë të pastër, ushqim dhe qasje në para.

Shpërthimet dhe të shtëna armësh mund të dëgjoheshin ende të mërkurën, me avionë luftarakë në ajër, megjithëse ishte më e qetë se përpara armëpushimit dhe situata ishte mjaft e mirë që evakuimet të vazhdonin.

Bandat gjithashtu kanë plaçkitur shtëpi dhe ndërtesa boshe, duke synuar makina dhe automjete. Banorët vendas kanë frikë se çfarë do të ndodhë pas përfundimit të armëpushimit.

Të dyja palët kanë ende pika kontrolli, por këto janë më të pakta në numër pasi disa trupa janë tërhequr në zona të tjera.

Të dy fraksionet ndërluftuese pretendojnë se kontrollojnë vende të rëndësishme si aeroportet dhe selitë e ushtrisë. Nuk ka qasje në internet dhe linjat telefonike janë të dobëta.

Të paktën 459 njerëz janë vrarë që nga shpërthimi i luftimeve, megjithëse numri aktual mendohet të jetë shumë më i lartë.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.