11:35, 15 Prill 2019

Muajt ​​e protestave në Sudan çuan në rrëzimin dhe arrestimin e udhëheqësit të gjatë të kohës Omar al-Bashir të enjten.

Këshilli ushtarak i përkohshëm i Sudanit ka arrestuar anëtarë të qeverisë së mëparshme dhe premtoi të mos shpërndajë protestuesit, raporton BBC, transmeton Klan Kosova.

Një zëdhënës i kërkoi gjithashtu opozitës që të marrë kryeministrin e ardhshëm dhe u zotua të zbatojë zgjedhjen e tyre.

Demonstruesit janë zotuar të qëndrojnë në rrugë derisa të ketë një lëvizje të menjëhershme ndaj sundimit civil.

Një sit-in po vazhdon jashtë ministrisë së mbrojtjes në Khartoum kryeqytet.

 

Konkurs Pune

Lexo më shumë