Kriza e emigrantëve në Evropë: Italia me operacione për të shpëtuar 1200 njerëz në varka - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Kriza e emigrantëve në Evropë: Italia me operacione për të shpëtuar 1200 njerëz në varka

NULL NULL
11.04.2023 08:29
Varkat ne brigjet italiane

Roja bregdetare italiane po kryen dy operacione në shkallë të gjerë për të shpëtuar rreth 1200 emigrantë nga varkat e mbipopulluara në brigjet e Sicilisë.

Rreth 800 persona janë duke udhëtuar në njërën nga varkat e peshkimit, ndërsa rreth 400 janë në një tjetër.

Roja bregdetare e vendit ka shpëtuar tashmë rreth 2,000 njerëz në operacione të tjera që nga e premtja.

Të paktën dy persona vdiqën gjatë kalimit me varkë në fundjavë, tha një organizatë jofitimprurëse gjermane ResQship, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

Shkuarja e emigrantëve në Itali është rritur ndjeshëm në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, pavarësisht përpjekjeve të qeverisë së koalicionit të krahut të djathtë për të shtypur migracionin e parregullt.

Varka me 400 persona, e cila besohet të jetë nisur nga Tobruku në Libi, ishte ende pa ndihmë të hënën vonë në mbrëmje, sipas një linje telefonike jozyrtare për emigrantët në fatkeqësi, Alarm Phone.

Ajo tha se kishte ngritur një alarm urgjent me autoritetet e Italisë, Greqisë dhe Maltës të dielën.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS