Kriza e emigrantëve dominon në samitin e fundit të BE-së për 2015 - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Kriza e emigrantëve dominon në samitin e fundit të BE-së për 2015

NULL NULL
17/12/2015

Gjermania dhe disa vende të tjera do të diskutojnë me Turqinë, për mënyrat e zgjedhjes së problemit të mijërave refugjatëve sirianë përpara samitit të fundit të BE-së për këtë vit.

Ata që marrin pjesë në takim do të diskutojnë një propozim për tu vendosur sirianët direkt nga kampet në Turqi, shkruan BBC, transmeton Klan Kosova.

Por kancelarja gjermane Angela Merkel, forca lëvizëse prapa planeve po përballet me rezistencë nga shtetet e tjera të Bashkimit Europian.

Samiti i plotë i së enjtës nga BE në Bruksel ka vendosur që të përqëndrohet edhe njëherë në krizën e emigrantëve në grupe të ndara