9:08, 16 Mars 2019

Gjatë ditës së djeshme në Zelandë të Re ka ndodhur një sulm terrorist.

Më poshtë janë informatat nga ajo që deri tash dihet për këtë sulm:

  • Australiani 28 vjeçar, Brenton Tarrant, i dyshuari kryesor për sulmin në xhami që vrau 49 veta në Zelandë të Re ka dalë para gjykatës për akuzën e vetme, vrasjen.
  • Ai doli para bankës së të akuzuarve me një këmishë të bardhë të burgut dhe nën pranga, ndërsa pritet të bëhen edhe akuza të tjera.
  • Janë konfirmuar gjithsej 49 persona të vdekur.
  • Viktima e parë është identifikuar nga familja e tij si Daoud Nabi, 71 vjeç, i cili u shpërngul në Zelandën e Re nga Afganistani më 1980.

klankosova.tv

Konkurs Pune

Lexo më shumë