Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Krasniqi pas takimit me Lajçakun: Marrëveshja që kemi në tavolinë rrezikon të shkojë përtej asociacionit

NULL NULL
10.03.2023 12:00
Memli Krasniqi

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, thotë se me emisarin special të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, kanë diskutuar për marrëveshjen e propozuar.

Krasniqi, në një konferecë për media pas takimi, tha se në tavolinë ka një marrëveshje të përkohshme që nuk e ka njohjen reciproke në qendër por Asociacionin, njofton Klankosova.tv.

“Sapo zhvillova një takim miqësor, të hapur dhe konstruktiv me Lajcakun, ku bashkë diskutuan për zhvillimet politike në vend me theks të veçantë në procesin e dialogut dhe diskutimet për marrëveshjen e propozuar”.

“Lajçakut ia shpreha edhe njëherë qëndrimin e PDK-së, rezervat që i kemi sa i përket marrëveshjes për arsyet të cilat i kemi diskutuar edhe në të kaluarën. Ne kemi qenë mbështetës të procesit të dialogut në vazhdimësi duke pritur një përfundim që sjell marrëveshje finale me njohje të ndërsjellët. Ky ka qenë jo vetëm qëndrimi ynë por edhe qasja e partnerëve ndërkombëtarë – fatkeqësisht ajo që kemi sot në tavolinë është një marrëveshje e përkohshme jo me njohje të ndërsjellët por me asociacionin në qendër”, u shpreh Krasniqi.

Krasniqi, mes tjerash, akuzon kryeministrin e vendit, Albin Kurti, se është përgjegjësi kryesor që ende nuk ka dhënë asnjë përgjigje.

“Përgjegjësia e kryeministrit Kurti është direkte për faktin që për dy vite e ka humbur mundësinë që vërtetë ti bind mbështetësit tanë ndërkombëtarë që të na mbështesin për arritjen e qëllimeve tona shtetërore dhe marrëveshjes finale me njohjen e ndërsjellë që ka qenë qëllimi themelor i kësaj marrëveshje”.

“Sot s’kemi marrëveshje gjithëpërfshirëse e as njohje të ndërsjellët, sot kemi marrëveshje të përkohshme dhe asociacion që ne nuk e kundërshtojmë sepse edhe kur të themelohet duhet të jetën ë pajtim me Kushtetutën e Kosovës dhe kështu rrezikojmë të shkojmë përtej Asociacionit dhe Kushtetutës”, tha Krasniqi.

Tutje ai shtoi se PDK-ja e sheh këtë marrëveshje si të pamjaftueshme dhe se nuk do ta mbështesin ratifikim e saj në Kuvend.

“Ne e shohim marrëveshjen si të pamjaftueshme dhe përtej hapave potencialisht përpara kërkon edhe shumë pikëpyetje për të cilat fatkeqësisht kryeministri dhe përgjegjësi kryesor i kësaj nuk ka dhënë asnjë përgjigje”.

“Prej njohjes së ndërsjellë kemi njohjen eventuale. Ky është shqetësimi jonë. Është obligim që të sillet në Kuvend, kur do që të sillet në Kuvend nëse është ky aneks nuk do ta ketë votën e PDK-së. Por do ta shohim marrëveshjen finale”, tha tutje Krasniqi.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.