Krasniqi deklarohet rreth hapjes së Urës së Ibrit - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Krasniqi deklarohet rreth hapjes së Urës së Ibrit

NULL NULL
nga Albert Bajrami 15.05.2023 15:17

Ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal Elbert Krasniqi, ka folur pas takimit të kryeministrit të Kosovës Albin Kurti, me kryetarët e komunave.

Krasniqi ka folur rreth hapjes së urës së Ibrit.

Ai para mediave tha se po trajtohet ligjshmëria e këtij vendimi në ministri.

“Vendimi është marrë nga Kuvendi Komunal i Mitrovicës, aktualisht është në trajtim në Ministrinë tonë, kurdo që të përfundojë vlerësimi i ligjshmërisë së aktit ne do e dërgojmë te instancat tjera”, tha Krasniqi para mediave.

I pari i MAPL-së shtoi se brenda takimit mes qeveritarëve dhe kryetarëve të komunave, është shprehur pajtim për trajtimin e çështjes së të hyrave vetanake.

“Sa i përket të hyrave vetanake, ministri i Financave në emër të qeverisë e hapi derën për zgjidhjen e kësaj çështje, sepse ne faktikisht po e implementojmë një amandament të miratuar në kuadër të Ligjit për Buxhetin. Nëse duhet të ndryshohet ky amandament, ministri edhe një herë sot u kërkoi kryetarëve të komunave që të bëjnë kërkesë dhe ajo do të trajtohet”, ka thënë Krasniqi.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS