Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Kosovarë tahmaçarë, TripAdvisor thotë se nuk lënë bakshish

NULL NULL
10.04.2023 22:39

TripAdvisor ka përpiluar disa të dhëna të cilat i ka shfaqur në grafika të cilat tregojnë se cilat vende sa lënë bashkish në botë.

Ajo që lë përshtypje është që në të tri grafikat figuron që kosovarët nuk lënë fare bakshish – as për stafin e hotelit, as për vozitësit e taksive dhe as për stafin e restoranteve.

Përderisa në Perëndim është rregull i pashkruar të lësh bakshish, në Kosovë një gjë e tillë ende nuk është pjesë e kulturës dhe traditës.

Mirëpo, turistët e huaj që vijnë këtu, ndonëse mund ta kenë traditë lënien e bakshishut, po u konsultuan me këto grafika nga TripAdvisor, mund të zgjedhin edhe të mos e bëjnë një gjë të tillë me të mësuar që në Kosovë nuk është diçka e zakonshme.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.