Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Kosova për herë të parë me ambasadore në Samoa

NULL NULL
11.05.2023 21:18
Jetmia Bërdynaj Shala

Kosova për herë të parë do të ketë përfaqësim diplomatik në Samoa.

Jetmira Bërdynaj-Shala, do të jetë ambasadore në këtë shtet.

Ajo të enjten i dorëzoj letrat kredenciale, në Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe të Tregtisë, tek anëtari i Këshillit të Deputetëve, Afioga Le Mamea Ropati Mualia.

Në fjalën e saj, Bërdynaj-Shala tha se Kosova është plotësisht e përkushtuar për intensifikimin e marrëdhënieve me vendet e tjera, përfshirë Samoan.

“Që nga fitimi i Pavarësisë në vitin 2008, Kosova mund të ndajë me krenari me botën suksesin e saj në shtetbërje dhe ka arritur të ndërtojë institucione të qëndrueshme, roje të demokracisë dhe mbrojtje të të drejtave të njeriut dhe lirive për të gjithë qytetarët e saj”, tha ajo.

Kosova dhe Samoa kanë vendosur marrëdhënie diplomatike në vitin 2017-të.

Të dyja vendet vazhdojnë të mbajnë raporte të pëzemërta.

Samoa është shtet i cili gjendet në pjesën e Oqeanisë.

Ky vend i ka mbi 218 mijë banorë./Klankosova.tv

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.