Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Kosova nuk i ka gati kriteret për viza

NULL NULL
04.05.2015 10:42
Presidentja e vendit, Atifete Jahjaga ka mbledhur sot Këshillin Kombëtar për Integrim Evropian, për të folur rreth kritereve që Kosova duhet të plotësojë për të marrë liberalizimin e vizave.

Presidentja e vendit, Atifete Jahjaga, ka mbledhur sot Këshillin Kombëtar për Integrime Evropiane.

Në takim ishin të pranishëm  kryeministri Isa Mustafa, kryekuvendari Kadri Veseli, ministri i Integrimeve Evropiane,Bekim Çollaku dhe përfaqësuesi i BE-së në Kosovë, Samuel Zhbogar, u theksua se ka ende punë për të plotësuar kriteret e kërkuara nga Bashkimi Evropian për procesin e liberalizimit të vizave.

Me këtë rast, Jahjaga kërkoi  angazhim shtesë për të përmbushur kriteret e mbetura për liberalizimin  siç janë forcimi i  sundimit të rendit e ligjit dhe luftimi  i  korrupsionit.

Ndërkaq, Kryeparlamentari  Veseli tha se do të angazhohen edhe më shumë për miratimin e ligjeve që dalin si obligim nga bashkësia ndërkombëtare.

Ky i fundit e vlerësoi lart edhe miratimin e MSA-së.

Edhe kryeministri Mustafa tha se po punojnë që deri në fund të majit ta dorzojnë raportin final për kriteret e përmbushura të Kosovës.

Nga ana tjetër,  përfaqësuesi i BE-së në Kosovë, Samuel Zhbogar potencoi se Kosova ka nevojë urgjente për miratimin e 8 ligjeve që janë kusht për integrime evropiane si dhe riatdhesimin e qytetarëve që ilegalisht kanë migruar për në vendet e BE-së.

 

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.