Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Kosova në agjendë për anëtarësim në Këshillin e Evropës

NULL NULL
24.04.2023 07:24
Keshilli i Ministrave

Në agjendën e sotme të Komitetit të Ministrave sot pritet të shqyrtohet aplikimi i Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës.

Kështu ka bërë të ditur Rejhan Vuniqi, këshilltare e presidentes Vjosa Osmani, njofton Klan Kosova.

“Aplikimi i Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës është në agjendën e Komitetit të Ministrave që mbahet të hënën. Le të shpresojmë për zhvillime pozitive në këtë hap të rëndësishëm drejt integrimit evropian.”, ka shkruar Vuniqi.

Kujtojmë se Kosova ka aplikuar për anëtarësim në KiE më 12 maj të vitit 2022.

Aplikacionin fillimisht e shqyrton Komiteti i Ministrave dhe pastaj, fjalën përfundimtare e jep Asambleja Parlamentare, e cila përbëhet nga përfaqësuesit kombëtarë të shteteve anëtare. Pranimi bëhet me votat e 2/3 të shumicës.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iO

klankosova.tv

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.