Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Kosova e të ’90-ave futet në Wikipedia (VIDEO)

NULL NULL
nga Qendresa Sinani 02.12.2023 20:35

Wikimedianët e Gjuhës Shqipe e plotësuan webfaqen më të famshme të informacioneve me të dhëna për ndodhitë e viteve të ’90-ta në Kosovë, të shtunën. Për këtë periudhë u tha se kishte shumë mangësi.

Disa nga të dhënat që u plasuan kanë të bëjnë me sistemin e arsimit, mësimin nëpër shtëpitë shkolla, sistemin shëndetësor, këshillin për financim, organizimin e partive politike, e çështje tjera.

Të dhënat që u shkruan u tha se janë të mbështetura e të faktuara, teksa të njëjtave do t’i bashkëngjiten edhe burimet, njofton Klan Kosova.

Wikimedianët kosovarë thanë se kështu po mundohen ta pasurojnë wikipedian shqipe, që sipas tyre është dukshëm më e varfër se ajo e gjuhëve tjera.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.