Koronavirusi: Trump zbulon planin për të rihapur shtetet në faza - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Koronavirusi: Trump zbulon planin për të rihapur shtetet në faza

NULL NULL
17/04/2020

Përderisa Covid-19 vazhdon të përhapet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Presidenti Donald Trump u ka dhënë udhëzime qeveritarëve për rihapjen e ekonomive të shteteve në muajt e ardhshëm.

Udhëzimet për “Hapjen e Amerikës përsëri” përshkruajnë tre faza që shtetet të lehtësojnë gradualisht bllokimet e tyre.

Trump u premtoi qeveritarëve që ata do të trajtojnë vetë procesin, me ndihmën e qeverisë federale.

SHBA aktualisht ka 654.301 raste të konfirmuara dhe 32.146 vdekje për shkak të virusit, dhe Trump ka sugjeruar që disa shtete mund të rihapeshin këtë muaj.

Në konferencën e tij të përditshme të enjten, Presidenti Trump deklaroi “frontin tjetër në luftën tonë – hapjen përsëri të Amerikës”.

“Amerika dëshiron të jetë e hapur dhe amerikanët duan të jenë të hapur”, tha ai. “Një mbyllje kombëtare nuk është një zgjidhje e qëndrueshme afatgjate.”

Trump iu tha gazetarëve se qytetarët e shëndetshëm do të ishin në gjendje të ktheheshin në punë “siç lejojnë kushtet”.

Ai tha se amerikanët do të vazhdojnë të thirren për të ruajtur masat distancuese sociale, raporton BBC, transmetton Klan Kosova.