Koronavirusi në Shqipëri, ulet numri i viktimave dhe rasteve të reja

Koronavirusi në Shqipëri, ulet numri i viktimave dhe rasteve të reja

NULL NULL
2 months më parë

Ka pësuar një përmirësim situata me koronavirusin në Shqipëri në 24 orëve të fundit.

Ministria e Shëndetësisë atje ka njoftuar se tre persona kanë humbur jetën nga COVID-19, ndërkohë që të infektuarit e rinj janë 428 nga 3549 testime të kryera.

“Me gjithë përpjekjet e mjekëve në 24 orët e fundit nuk e kanë fituar betejën me COVID-19, tre qytetarë: një qytetar nga Berati 66 vjeç, një qytetar nga Tirana 74 vjeç dhe një qytetar nga Vlora 88 vjeç”.

Janë shëruar 501 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 168,437 që nga fillimi i pandemisë.

Janë 6,289 pacientë aktivë me COVID-19 në të gjithë Shqipërinë.

Aktualisht në Spitalet COVID po marrin trajtim 158 pacientë, nga të cilët 23 janë në gjendje më të rënduar.

Statistika (16 Tetor 2021)

Raste të reja ditore        428
Të shëruar në 24 orë      501
Të shtruar në spitale       158
Humbje jete në 24 orë    3
Testime ditore                3,549

Testime totale              1,257,173
Raste pozitive                177,536
Raste të shëruara           168,437
Raste Aktive                     6,289
Humbje jete                     2,810

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë            3036
Durrës            745
Fier                 663
Shkodër         502
Elbasan          238
Lezhë              185
Gjirokastër      202
Berat              184
Vlorë              144
Korçë             161
Kukës             148
Dibër              81