Koronavirusi: Franca shpall bllokadën kombëtare për herë të dytë

Koronavirusi: Franca shpall bllokadën kombëtare për herë të dytë

NULL NULL
4 javë më parë

Presidenti francez Emmanuel Macron ka shpallë një bllokadë të dytë kombëtare, së paku deri në fund të nëntorit.

Macron tha se me masat e reja, që fillojnë nga e premtja, njerëzit do të lejohen të dalin nga shtëpia vetëm për punë esenciale apo arsye shëndetësore, njofton Klan Kosova.

Bizneset që s’janë esenciale, sikurse janë restorantet dhe baret, do të mbyllen, por shkollat dhe fabrikat do të mbesin të hapura.

Rastet ditore të COVID-19 në Francë janë në nivelin më të lartë që nga prilli. Të enjten u konfirmuan 33 mijë raste të reja.

Marron tha se vendi rrezikohet nga “një valë e dytë e cila padyshim që do të jetë më e rëndë se e para”.

Ndërkohë, Gjermania do të shpallë gjendje emergjente që përfshinë mbylljen e restoranteve, palestrave dhe teatrove, tha kancelarja Angela Merklen të mërkurën.