Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Koreja e Veriut paralajmëron se ndërhyrja në satelitët e saj do të jetë “shpallje lufte”

NULL NULL
02.12.2023 21:55
Kim
Kim

Koreja e Veriut ka paralajmëruar Shtetet e Bashkuara të Amerikës se çdo ndërhyrje apo sulm në satelitin e saj spiun do të “konsiderohet si shpallje lufte”.

Pheniani do t’i përgjigjet çdo ndërhyrjeje të ShBA-së në “asetet e saj hapësinore” duke eliminuar qëndrueshmërinë e satelitëve spiun të ShBA-së dhe do të mobilizonte parandalimin e saj të luftës, tha media shtetërore KCNA.

“Armiqësia e mjerueshme e Forcave Hapësinore të ShBA-së ndaj satelitit të zbulimit të DPRK-së nuk mund të anashkalohet kurrë pasi është thjesht një sfidë për sovranitetin e DPRK-së dhe më saktësisht, një shpallje lufte kundër saj”, tha ministria e mbrojtjes e vendit, raporton The Independent, transmeton Klankosova.tv.

Pheniani nisi një sulm të ri ndaj ShBA-së dhe aleatëve të saj të shtunën, duke lëshuar një koment nga Kang Jin Song, një analist i marrëdhënieve ndërkombëtare të Koresë së Veriut.

Ai paralajmëroi ShBA-në për një “luftë termonukleare” dhe tha se Uashingtoni do të ishte përgjegjës për “pasojat katastrofike” të veprimeve të tij.

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.