Koreja e Veriut lëshon raketa balistike me rreze të shkurtër veprimi, thotë Koreja e Jugut - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Koreja e Veriut lëshon raketa balistike me rreze të shkurtër veprimi, thotë Koreja e Jugut

NULL NULL
19.03.2023 12:21

Koreja e Veriut lëshoi një raketë balistike me rreze të shkurtër veprimi drejt detit në brigjet lindore të Gadishullit Korean të dielën, sipas Koresë së Jugut dhe Japonisë.

Raketa, e lëshuar nga zona Dongchang-ri në bregun perëndimor fluturoi rreth 800 kilometra përpara se të godiste një objektiv, sipas një deklarate ushtarake të Koresë së Jugut.

Ministria e Mbrojtjes e Japonisë tha se raketa fluturoi deri në 50 kilometra.

Seuli ka dënuar lëshimet e fundit të raketave balistike nga Veriu si një “shkelje e qartë” e një rezolute të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, raporton Reuters, transmeton Klankosova.tv.

Menjëherë pas nisjes, Ministria e Mbrojtjes Kombëtare e Koresë së Jugut tha se SHBA-ja vendosi një bombardues strategjik B-1B në një stërvitje të përbashkët ajrore, të cilën Seuli dhe Uashingtoni thonë se po e mbajnë për të forcuar parandalimin e zgjeruar.

Lëshimi i raketave ka nxitur gjithashtu kritika nga Tokio dhe Uashingtoni, transmeton Klankosova.tv.