Konkursi i thirrjes së zogjve në festivalin e Alaskës sjell imitues të shpendëve - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Konkursi i thirrjes së zogjve në festivalin e Alaskës sjell imitues të shpendëve

NULL NULL
16.05.2023 21:14
zogjte

Konkursi i thirrjes së zogjve në festivalin e Alaskës sjell imitues të shpendëve

Të apasionuarit pas shpendëve të bregut ndanë imitimet e tyre më të mira të pulëbardhave, vinçave të rërës dhe shpendëve të tjerë në konkursin e thirrjes së zogjve të një festivali në Alaskë.

Konkursi Homer Brewing Company Bird Calling Competition, pjesë e Festivalit vjetor Kachemak Bay Shorebird, përfshiu pjesëmarrës të të gjitha moshave duke treguar imitimet e tyre më të mira të një shumëllojshmërie të gjerë zogjsh të mirënjohur në vend.

Penny Gage nga Anchorage mori në shtëpi një nga çmimet kryesore të garës për thirrjen e saj me shqiponjë.

“E kam praktikuar atë thirrje në Sitka duke punuar në një varkë turistike gjatë verës dhe jam shumë e lumtur që e shoh atë të hyjë në përdorim sot”, tha ajo për KBBI Alaska Public Media, transmeton Klan Kosova. “Dhe unë e dua festivalin e shpendëve të bregut, dhe i dua zogjtë shtegtarë, dhe jam vërtet e lumtur që jam këtu!”

Marina Steffy, 17-vjeçare, e cila mahniti turmën me përshtypjen e saj të pulëbardhave, u shpall gjithashtu fituese pasi tregoi disa nga imitimet e saj më të mira.

“Unë bëra një korb dhe më pas bëra pulëbardhën, që është shumë e lehtë. Dhe më pas bëra një harak”, tha ajo.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.