Konjufca takon mërgatën shqiptare në Uashington: Dyert e investimeve në vendlindjen e tyre janë të hapura - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Konjufca takon mërgatën shqiptare në Uashington: Dyert e investimeve në vendlindjen e tyre janë të hapura

NULL NULL
31.03.2023 10:50

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, ka zhvilluar një takim me mërgatën shqiptare në Uashington, gjatë qëndrimit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Siç thuhet në një komunikatë për media, në takimin e realizuar në Ambasadën e Kosovës i pranishëm ishte edhe ish-ambasadori William Walker, i cili inkurajoi Kosovën të vazhdojë rrugën e reformave dhe modernizimit të shoqërisë së saj.

Konjufca aty foli për situatën aktuale në Kosovë dhe për progresin e arritur në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, duke u ndalur në rëndësinë e zhvillimit të ekonomisë dhe të investimeve, si dhe nevojën për të punuar për integrimin e Kosovës në familjen e BE-së.

Ai vlerësoi lart përpjekjet dhe ndihmën e diasporës kosovare dhe ritheksoi se institucionet e Kosovës janë të hapura për të dëgjuar mendimet dhe sugjerimet e tyre në çështjet që kanë të bëjnë me Kosovën, derisa konfirmoi se dyert e investimeve në vendlindjen e tyre janë të hapura sot më shumë se kurdoherë më parë.

Gjatë bashkëbisedimit me bashkatdhetarë u diskutua gjithashtu për proceset aktuale në Kosovë dhe për sfidat e ardhshme, si dhe për forcimin e marrëdhënieve midis Kosovës dhe SHBA-së, duke përfshirë ekonominë, arsimin, kulturën dhe sigurinë, thuhet tutje në komunikatë.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.