Konjufca takohet me Szunyog: Procesi i dialogut me Serbinë duhet të përmbyllet me marrëveshje - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Konjufca takohet me Szunyog: Procesi i dialogut me Serbinë duhet të përmbyllet me marrëveshje

NULL NULL
07.02.2023 12:13

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, ka pritur sot në takim Shefin e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, ambasadorin Tomáš Szunyog.

Siç thuhet në një komunikatë për media, në takim u shkëmbyen pikëpamje për zhvillimet aktuale politike, aktivitetin dhe prioritetet e Kuvendit, si dhe për bashkëpunimin e ndërsjellë dhe agjendën evropiane të Republikës së Kosovës.

Konjufca ritheksoi se procesi i dialogut me Serbinë duhet të përmbyllet me marrëveshje ligjërisht e ndërkombëtarisht të obligueshme për normalizimin e plotë të raporteve me njohjen reciproke në qendër.

Konjufca dhe ambasadori Szunyog shprehën gatishmërinë për thellimin e bashkëpunimit në funksion të mbështetjes së Kuvendit dhe trupave të tij. ​