Konjufca bën homazhe te varri i Zahir Pajazitit, e vlerëson lart kontributin e heroit për liri - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Konjufca bën homazhe te varri i Zahir Pajazitit, e vlerëson lart kontributin e heroit për liri

NULL NULL
31.01.2023 16:35

Sot, në 26-vjetorin e rënies së heroit Zahir Pajaziti, kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, i shoqëruar nga nënkryetarja Saranda Bogujevci, bëri homazhe dhe vendosi lule te varri i tij në fshatin Orllan.

Me këtë rast, kreu i Kuvendit u prit nga familjarë të heroit.

Konjufca vlerësoi lart jetën dhe veprën e komandantit të shquar të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, duke e konsideruar atë si njërën ndër pushkët e para dhe më frymëzuese për mijëra djem dhe vajza që më pas u rreshtuan në radhët e UÇK-së.

Pas homazheve, Konjufca vizitoi edhe kullën në Kompleksin Memorial “Zahir Pajaziti” në Orllan dhe shtatoren e heroit.

Zahir Pajaziti ra më 31 janar 1997, në fshatin Pestovë, së bashku me dy bashkëluftëtarët e tij, Hakif Zejnullahu e Edmond Hoxha. ​