Konjufca bën homazhe në Rezallë në 24-vjetorin e masakrës (FOTO) - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Konjufca bën homazhe në Rezallë në 24-vjetorin e masakrës (FOTO)

NULL NULL
05.04.2023 13:29

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, ka bërë homazhe në Rezallë, në 24-vjetorin e masakrës në këtë fshat të Skenderajt, që konsiderohet edhe si një ndër masakrat më të pamëshirshme gjatë luftës në Kosovë.

Në këtë masakër nga ushtria dhe policia serbe u ekzekutuan 98 shqiptarë, banorë të Rezallës dhe fshatrave përreth, nga të cilët 44 ishin munduar t’i zhdukin.

Një pjesë e trupave u gjenden në Rudnicë të Rashkës dhe iu dorëzuan familjarëve. Më 5 prill të vitit 1999 serbët rrethuan shtëpitë e këtyre familjeve dhe pushkatuan pothuajse të gjithë burrat dhe djemtë e rinj.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.