Konflikti në Libi, rebelët kërcënojnë se do të sulmojnë aeroplanët civilë

Konflikti në Libi, rebelët kërcënojnë se do të sulmojnë aeroplanët civilë

8 muaj më parë

Forcat rebele në Libi kanë kërcënuar se do të sulmojnë aeroplanët civilë që fluturojnë mbi kryeqytetin Tripoli, duke e shpallur qytetin dhe zonat përreth tij një “zonë pa fluturime”.

Mitiga, aeroporti i vetëm funksional i qytetit, u mbyll të mërkurën pasi raketa u qëlluan në drejtim të tij.

Por, Qeveria e Akordit Kombëtar (GNA) e mbështetur nga OKB-ja the se ky aeroport tani është ripahur.

Mitiga është goditur disa herë që kur gjenerali Khalifa Haftar filloi një ofensivë për të marrë kontrollin e Tripolit nga GNA.

Në një deklaratë të postuar në Facebook, GNA tha se rifillimi i fluturimeve në Mitiga ishte i rëndësisë së madhe.

Ajo i bëri thirrje OKB-së “që të marrë përsipër përgjegjësinë e saj në këtë drejtim dhe të ndërmarrë masa serioze dhe efektive për të siguruar sigurinë e civilëve dhe aviacionit civil, i cili përballet me një kërcënim të rrezikshëm nga sulmimi i milicive”.

Ky veprim erdhi përderia diplomatë të lartë nga vendet fqinje të Libisë u takuan në Algjeri për të diskutuar përfundimin e konfliktit në vendin e pasur me naftë.