Komuna e Prizrenit realizon teste rapide edhe në QMF-të e fshatrave 

Komuna e Prizrenit realizon teste rapide edhe në QMF-të e fshatrave 

NULL NULL
1 month më parë

Duke filluar nga data 2 mars 2021, Drejtoria e Shëndetësisë në Komunën e Prizrenit, përveç në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare dhe Qendrën e Mjekësisë Familjare në Bajram Curr, testet e shpejta  (rapide) për COVİD-19, ka filluar t’i realizojë edhe në QMF-të e fashtrave Gjonaj, Reçanë, Korishë, Zhur, si dhe në QMF 1 dhe QMF-të e lagjeve Tusus dhe Kurilla në Prizren,  duke u bërë kështu Komuna e parë në Kosovë që  kryen këto teste në QMF-të e fshatrave të saj.

Me këtë rast kryetari i kësaj komune, Mytaher Haskuka ka njoftuar se ky vendim është marrë për shkak të rritjes së numrit të rasteve me Covid-19, me qëllim të uljes së intensitetit të punës në QKMF dhe QMF në Bajram Curr, dhe po ashtu me qëllim të eliminimit të lëvizjeve të qytetarëve, eventualisht të prekur me COVID-19, gjë që e parandalon përhapjen e virusit.

Kujtojmë se përveç këtyre testeve, Komuna e Prizrenit është njëra nga komunat e para në Kosovë, që ka kompletuar pakon e shërbimeve për Covid-19, duke i realizuar edhe:Testet e D-Dimer-it, Rentgenin e mushkërive,Analizat tjera të nevojshme dhe testet serologjike, transmeton Klan Kosova.

DSH-ja apelon tek të gjithë qytetarët që të kujdesen për veten, familjen dhe miqtë e tyre duke mbajtur maskën, distancën dhe pastërtinë, transmeton Klan Kosova.