Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Zgjedhjet në Shqipëri më 14 maj 2023: Një zgjedhje mes karteleve të drogës dhe/ose një republike parlamentare?

123
string(12) "Martin Henze" string(65) "https://klankosova.tv/wp-content/uploads/2023/05/Martin-Henze.jpg"
nga Martin Henze 10.05.2023 16:59
Martin Henze

Zgjedhjet e rregullta bashkiake do të mbahen në republikën e Shqipërisë më 14 maj 2023. Zgjedhjet e fundit komunale u mbajtën më 30 qershor 2019, të cilat u bojkotuan nga opozita për shkak të mungesës së një ligji zgjedhor demokratik dhe me një pjesëmarrje prej vetëm 21.6%. Kështu, të gjitha postet në vetëqeverisjet vendore u zunë nga kandidatët e Partisë Socialiste (PS) të autokracisë Rama.

Zgjedhjet e fundit vendore në Shqipëri u zhvilluan në një atmosferë të tensionuar pasi opozita shqiptare la punën e parlamentit dhe vazhdoi aktivitetet e saj politike në rrugët e Tiranës për të kërkuar dorëheqjen e kryeministrit Rama, formimin e një qeverie të përkohshme dhe thirrjen e kërkesën për zgjedhje të përgjithshme.

Në zgjedhjet komunale të drejtë vote kanë 3.650.550 votues në 5.211 vendvotime. Në zgjedhje marrin pjesë 48 parti politike me 23.788 kandidatë, 144 prej të cilëve garojnë për kryetar bashkie, mes të cilëve 15 gra. Zgjedhjet do të monitorohen nga 324 vëzhgues ndërkombëtarë të OSBE/ODIHR. Ashtu si me zgjedhjet e falsifikuara masivisht më parë, fitues i të cilave ishte gjithmonë autokracia Rama. Shqipëria ka 61 bashki dhe vendi ka nevojë për një reformë të thellë të vetëqeverisjes vendore.

Aktualisht në qytetin port të Durrësit vihet re se si në vitin 2017, me zgjedhjet e rreme parlamentare, strukturat kriminale të MAFIA-s po tentojnë sërish të manipulojnë zgjedhjet në dëm të opozitës properëndimore. Aktorët që ikën nga autoritetet ndërkombëtare ligjzbatuese në rajonin arab po rishfaqen tashmë në Shqipëri dhe mund të veprojnë pa ndërhyrë i ashtuquajturi autoriteti i korrupsionit SPAK. Kjo është Shqipëria 2023, një shtet i vërtetë NARKO ose e thënë ndryshe një republikë banane.

Shqipëria mori statusin e vendit kandidat për në BE në shtator 2014 dhe negociatat nisën në fund të 2022. Detyrat që Shqipëria duhet të përmbushë përfshijnë reformën në drejtësi, luftën kundër krimit (trafikimit të drogës dhe qenieve njerëzore) dhe korrupsionit, mungesa e mediave të pavarura raporton në mënyrë kritike për administratën Rama, depolitizimin e institucioneve rritjen e efikasitetit dhe krijon një dialog më dinamik mes qeverisë dhe opozitës për të shtyrë reformat më gjithëpërfshirëse edhe më shpejt.

Presioni politik, frika, korrupsioni dhe burimet e kufizuara e kanë penguar gjyqësorin të funksionojë plotësisht, në mënyrë të pavarur dhe efikase. Gjyqësori ende nuk funksionon sot, që ka të bëjë me reformën e dështuar në drejtësi dhe politizimin e drejtësisë nga organizata Rama.

Korrupsioni ekziston në të gjitha fushat dhe në të gjitha nivelet e qeverisjes së Ramës, përfshirë prokurimet publike dhe partneritetet publiko-privat. Që kur Rama erdhi në pushtet në vitin 2013, ka pasur një rritje eksponenciale të korrupsionit, pastrimit të parave, eksporteve të drogës dhe trafikut masiv mes të rinjve shqiptarë.

Qeveria Rama ka dështuar të trajtojë pasojat ekonomike dhe sociale të tërmetit të trefishtë në 2019.

Për kleptokracinë Rama, pyetja e pashmangshme në maj 2023 është pse Shqipëria është ende vendi më i varfër në Evropë, edhe pse ka potencial të jashtëzakonshëm zhvillimi në fushën e korrupsionit ekzekutiv në organizimin e saj?

BE- ja dhe ShBA-ja kanë dështuar në zgjidhjen e krizës politike në Shqipëri dhe kriza në Shqipëri ka ekspozuar rrjetin e korrupsionit të Ramës, deri në rastin e FBI-së Mc Gonigall, të cilit i përkasin disa (ish) zyrtarë të lartë të BE-së, ShBA-së dhe vendeve të tjera.

Është koha për të mësuar nga gabimet në Ukrainë dhe në botën arabe dhe për të marrë një qëndrim të qartë kundër sistemeve autokratike, të cilat janë në thelb kriminale dhe të organizuara në një mënyrë antidemokratike. Kjo vlen edhe për Shqipërinë. Tashmë është i nevojshëm një distancim i qartë i BE-së dhe SHBA-së nga administrata Rama dhe ju lutem jo më me telegrame urimesh nga perëndimi për aktorët e korruptuar: Balla, Rama, Veliaj.

Martin Henze është këshilltar në Unionin Kristian Demokrat. Ai ka thënë këshilltar për ekonomi i ish-Kancelares, Angela Merkel.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

lajme të ngjashme