Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Zero-COVID Kina pyet: A po mbahet Kupa e Botës në një planet tjetër?

123
string(11) "Kerry Allen" string(64) "https://klankosova.tv/wp-content/uploads/2022/11/Capture-475.jpg"
nga Kerry Allen 24.11.2022 16:50

Mediat shtetërore kineze i kanë kushtuar vëmendje të madhe Kupës së Botës këtë javë, por ndeshjet po nxisin zhgënjim pasi që njerëzit nuk po lejohen të festojnë jashtë.

Përveç se ekipi kombëtar i Kinës nuk u kualifikua, skenat e festimeve pa maska ​​dhe tubimeve të egra në Katar kanë irrituar shikuesit, të cilët dëshpërimisht kërkojnë që të mblidhen për të parë ndeshjet.

Shumë prej tyre kanë përdorur Kupën e Botës për t’u ankuar në internet për strategjitë ekzistuese të Kinës. Vendi mban një politikë zero-COVID, ku komunitete të tëra janë të mbyllura për raste të vetme të virusit, në mënyrë që të parandalohet përhapja e tij.

Kina aktualisht po përjeton shpërthimin e saj më të keq në gjashtë muaj, dhe bllokimet e lokalizuara janë rritur gjatë dy javëve të fundit. Në 24 orët e fundit, Kina ka regjistruar më shumë se 28,000 raste të reja; këto janë në çdo rajon të vetëm të nivelit provincial.

Futbolli është shumë popullor në Kinë. Presidenti Xi Jinping njihet si një adhurues i këtij sporti dhe ai ka folur më parë se është një ëndërr për vendin që të fitojë Kupën e Botës.

Si rezultat, ndeshjet po shfaqen në transmetuesin kombëtar CCTV dhe media shtetërore ka kërkuar të përforcojë “praninë” e Kinës. Global Times ka raportuar se si produktet e prodhuara nga Kina duke filluar nga autobusët në stadiumin Lusail, madje edhe njësitë e ajrit të kondicionuar, janë të përfaqësuara mirë në këtë ngjarje.

Mediat kryesore si CCTV kanë promovuar gjithashtu praninë e flamurtarëve kinezë në ceremoninë e hapjes dhe se si dy panda gjigante mbërritën në Katar për të takuar vizitorët që mbërrinin për ngjarjen.

Por është evidente se COVID-19 i ka vënë një pengesë festimeve. Në qytetet e mëdha, shpërthimet kanë rezultuar në mbylljen edhe një herë të bizneseve jo thelbësore dhe njerëzve u kërkohet të kufizojnë lëvizjet e tyre.

Pa kafene për të shkuar, gazeta Global Times thotë se disa tifozë po zgjedhin t’i shikojnë ndeshjet në shtëpi me familjet e tyre. Të tjerë thuhet gjithashtu se kanë shkuar në vendet e kampingut.

Fluturimet mes Katarit dhe Kinës gjithashtu mbeten jashtëzakonisht të kufizuara për ata që shpresojnë ta shikojnë ngjarjen personalisht.

Shumë po ndihen të izoluar duke parë ngjarjen e këtij viti.

Një letër e hapur që vë në pikëpyetje politikat e vazhdueshme të vendit kundër COVID-it dhe pyet nëse Kina ishte në të njëjtin planet me Katarin, u përhap shpejt në aplikacionin celular WeChat të martën, përpara se të censurohej.

Komentet në rrjetin social Weibo të ngjashëm me Twitter janë të shumta nga shikuesit që flasin se si shikimi i ndeshjeve të këtij viti po i bën ata të ndihen të ndarë nga pjesa tjetër e botës.

Disa flasin për perceptimin e tyre se është “e çuditshme” të shohësh qindra mijëra njerëz të mbledhur, pa veshur maska ​​ose pa pasur nevojë të tregojnë prova të një testi të fundit ndaj COVID-19. “Nuk ka ndenjëse të ndara në mënyrë që njerëzit të mund të ruajnë distancën sociale dhe askush nuk është i veshur me petka mjekësore të bardha dhe blu mënjanë. Ky planet është bërë vërtet i ndarë”.

“Në një anë të botës është karnavali që është Kupa e Botës, në anën tjetër janë rregullat për të mos vizituar vendet publike për pesë ditë”, thotë njëri.

Disa thonë se e kanë pasur të vështirë t’u shpjegojnë fëmijëve të tyre pse skenat nga Kupa e Botës janë kaq të ndryshme nga ato që njerëzit përballen në shtëpi.

Megjithatë, ka shumë në Kinë që kanë qenë kritikë ndaj hapjes së vendeve jashtë shtetit, teksa Organizata Botërore e Shëndetësisë ende e quan virusin COVID-19 një “urgjencë akute globale”.

Megjithatë, masat ekzistuese të Kinës nuk kanë fund. Këtë javë, zëdhënësi i Komisionit Kombëtar të Shëndetësisë paralajmëroi kundër çdo ngadalësimi në parandalimin dhe kontrollin e epidemisë dhe kërkoi masa më të ashpra për të vënë rastet nën kontroll.

Qeveritë lokale në qytetet e mëdha kanë rifutur testimin masiv dhe kufizimet e udhëtimit dhe përfundimisht kanë dhënë një mesazh që njerëzit duhet të përpiqen të qëndrojnë në shtëpi.

Por pas tre vitesh masash të tilla, njerëzit janë të frustruar, duke rezultuar në protesta në muajin e fundit në të dy qytetet Guangzhou dhe Zhengzhou.

Kerry Allen është analiste e medias në BBC China. 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

lajme të ngjashme