Pse debatet presidenciale amerikane kanë humbur shkëlqimin e tyre? - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Pse debatet presidenciale amerikane kanë humbur shkëlqimin e tyre?

123
string(14) "Julian Zelizer" string(67) "https://klankosova.tv/wp-content/uploads/2023/05/Julian-Zelizer.jpg"
07.05.2023 10:24

Ish-presidenti Donald Trump po konsideron të marrë pjesë në një ose të dy nga dy debatet e para paraprake republikane, thanë tre burime për CNN. Gjatë një aktiviteti të fushatës në New Hampshire këtë javë, Trump vuri në dukje numrat e tij të fundit të sondazheve dhe pyeti se pse ai do të merrte pjesë në debate duke pasur parasysh epërsinë e tij ndaj kandidatëve të tjerë.

Ndërkohë, Komiteti Kombëtar Demokratik (DNC) nuk ka planifikuar asnjë debat parësor – një veprim që ndihmon presidentin Joe Biden dhe dëmton sfiduesit e tij Robert F. Kennedy Jr. dhe Marianne Williamson. Është e qartë se DNC nuk i sheh Kennedy-n ose Williamson-in si pretendentë seriozë dhe Bideni duket se preferon një strategji të Kopshtit të Trëndafilave, ku fokusi i fushatës së tij sillet rreth të qenit president dhe t’i tregojë vendit se si e bën punën.

Të kesh më pak debate, megjithatë, nuk është domosdoshmërisht një gjë e keqe. Por sasia nuk është çështja këtu. Cilësia po.

Sigurisht, numri i debateve për secilën palë mund të ndryshojë. Trump, për shembull, thjesht mund të jetë duke bërë bllof për të shtuar disa intriga. Dhe një sfidues më serioz i Bidenit mund të hyjë në garë, duke bërë që DNC të planifikojë një debat.

Por, me këtë ritëm, është e mundur që debatet të luajnë një rol shumë më të vogël në 2024 sesa në 2016 ose në 2020. Dhe nëse të dy partitë përfundojnë duke emëruar Biden dhe Trump, shumë amerikanë gjithashtu mund të zgjedhin të rregullojnë çdo debat. , duke menduar se tashmë janë mjaft të njohur me të dy kandidatët.

Kjo do të ishte një largim nga norma, pasi debatet kanë qenë një pjesë e madhe e politikës presidenciale që nga Lufta e Dytë Botërore. Richard Nixon u ndesh në mënyrë të famshme kundër John F. Kennedy në vitin 1960, me rreth 70 milionë amerikanë që po akorduan në të parin e një serie debatesh të drejtpërdrejta televizive midis dy kandidatëve kryesorë presidencialë. Nixon dukej nervoz dhe i sëmurë pranë senatorit të ri, karizma dhe pamja e bukur e të cilit u bënë objekt legjendash televizive.

Në vitin 1976, dhjetëra miliona amerikanë panë se si një defekt teknik dështoi tingullin dhe detyroi Presidentin Gerald Ford dhe ish-guvernatorin e Xhorxhias Jimmy Carter të qëndronin në heshtje të vështirë për 27 minuta ndërsa kamerat vazhdonin të rrotulloheshin.

Në vitin 1980, Ronald Reagan, i cili vendosi të paguante për një debat primar republikan në New Hampshire me fondet e tij të fushatës pasi Komisioni Federal i Zgjedhjeve vendosi kundër një debati të sponsorizuar nga gazeta, shkrepi një moderator, duke thënë: “Unë po paguaj për këtë mikrofon.”

Debatet gjithashtu luajtën një rol të madh në fushatën e 2016-ës. Kandidatët demokratë Hillary Clinton dhe Bernie Sanders morën pjesë në një sërë betejash të profilit të lartë, duke e kundërshtuar atë mbi parimet që duhet të përcaktojnë partinë.

Ndërkohë, debatet paraprake republikane në vitin 2016 shpesh ndiheshin si ndeshje të mundjes profesionale, ndërsa Trump u përplas në një fushë të mbushur me njerëz. Nëpërmjet thirrjeve me emra, ofendimeve dhe talljeve therëse, Trump rrëzoi secilin nga kundërshtarët e tij, një nga një. Jo vetëm që ishin këto ngjarje në primetime, por klipet e këtyre sulmeve u postuan dhe u rishpërndanë vazhdimisht në rrjetet sociale.

Debatet e vitit 2020 nuk ishin aq emocionuese, edhe pse vazhduan të luanin një rol kyç në zgjedhje. Bidenit iu desh të mbijetonte një sërë momentesh të vështira në debatet paraprake demokrate, si kur ishte Senati i atëhershëm. Kamala Harris e kritikoi atë për kundërshtimin e tij ndaj përdorimit të autobusëve shkollorë si një mjet për çsegregimin në vitet 1970. (Biden më vonë tha se ai mbështeti integrimin në shkollë, por kundërshtoi përdorimin e autobusëve sepse mendonte se kishte një ndikim negativ.)

Nga ana republikane, Trump refuzoi të debatonte me kundërshtarët e tij kryesorë. Kur erdhi koha për t’u përballur me Biden, votuesit shijuan sjelljen e secilit kandidat. Biden, i cili ishte më i mprehtë nga sa prisnin shumë, tregoi se mund të godiste mirë, ndërsa Trump vazhdoi të shfaqte të tijat në fytyrën tuaj, të thoshte çdo gjë, një qasje kaotike.

Gjërat mund të zhvillohen ndryshe në vitin 2024. Trump ka shumë pak nxitje për të debatuar, veçanërisht pasi ai mund të tërheqë shumë vëmendje me ngjarjet e tij të fushatës dhe shpërthimet në mediat sociale. Dhe nëse ai vazhdon të jetë shumë mbi kundërshtarët e tij, ai nuk do të ndjejë nevojën për t’u dhënë atyre mundësi për të fituar më shumë ekspozim. Ndërkohë, Biden do të përqendrohej më mirë në të treguar se ai mund të qeverisë, në krahasim me përfshirjen në luftime verbale, të cilat nuk kanë qenë kurrë forca e tij.

Kjo nuk do të thotë se debatet nuk kanë vlerë. Debatet, nëse dhe kur ndodhin, duhet t’i shërbejnë qëllimit të informimit të votuesve për kandidatët. Organizatorët dhe nikoqirët e këtyre ngjarjeve duhet të gjejnë një mënyrë për ta marrë seriozisht këtë përgjegjësi – kjo do të thotë të shtyjnë prapa teatrin dhe shfaqjen në kohë reale, t’u kërkohet kandidatëve t’u përgjigjen pyetjeve të politikave dhe t’i shtyjnë ata të demonstrojnë aftësinë e tyre për të qeverisur. Shumë gjëra janë në rrezik, nga një ekonomi e paqëndrueshme te lufta e vazhdueshme në Evropë, për ta gabuar këtë në 2024.

Autori i shkrimi Julian Zelizer është profesor i historisë dhe i marrëdhënieve publike në Universitetin Princeton dhe një bashkëpunëtor i “Amerikës së Re”.

(Publikuar në CNN, përkthyer nga Klankosova.tv)

 

lajme të ngjashme