Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Mos qaj për mua Kosovë

123
string(12) "Pedro Lasuen" string(59) "https://klankosova.tv/wp-content/uploads/2021/10/lausen.jpg"
nga Pedro Lasuen 13.10.2021 12:56

Ajo po largohet ashtu siç erdhi, pa bujë, pa zhurmë, përmes një njoftimi të shkurtër për shtyp, sikur të shpallte listën e blerjeve. Ajo largohet, por jo shumë larg, si kur një koleg ndryshon punë, por është ende në të njëjtën kompani. Xhudo ka qenë gjithë jeta e saj, për mirë dhe për keq. E keqja është humbja dhe e mira është mbledhja e titujve, lavdia dhe të dish se ajo do të jetë gjithmonë atje. Është një ngushëllim, veçanërisht për të tjerët, sepse është e vështirë të imagjinohet një tatami pa Majlinda Kelmendin.

Do të ketë kohë që ajo të shpjegojë nëse vendimi është marrë para ose pas Olimpiadës në Tokio. Koha do të duhet të ulet dhe të bisedojë për të rishikuar një udhëtim monumental sepse kjo është pikërisht ajo që është Majlinda Kelmendi. Ata i bënë një statujë para se të mbushte të tridhjetat, sepse ajo është më shumë se simboli i Kosovës. Majlinda Kelmendi është Kosova.

Ajo është një nga xhudistet e pakta që i ka fituar të gjitha. Sidoqoftë, jo të gjithë kanë qenë pionierë si ajo. Karriera e saj dhe trashëgimia e medaljeve u rritën si një komb i ri, sikur fati i Kosovës të varej nga fitoret e Kelmendit. Është më shumë se një pasaportë dhe një flamur i valëvitur në të gjithë botën.

Majlinda Kelmendi është gjeneralja që hyn në një tatami me një shtet të tërë pas vetes. Ajo është mrekullia e trajnerit Driton Kuka dhe një burim frymëzimi për çdo grua në vend. Ajo është një modele, një shembull dhe një partner. Suksesi i ekipit kosovar është trashëgimia e Majlindës, sepse pa të historia do të kishte qenë ndryshe.

Tani ajo lë një boshllëk dhe këtu realiteti përplaset me nostalgjinë. Është e vërtetë që Kosova tashmë ka një ndryshim dhe se e tashmja dhe e ardhmja nuk krijojnë shqetësim sepse Krasniqi dhe Gjakova janë në krye të botës. Nostalgji? Meqenëse Majlinda ka pasur një mbretërim të gjatë dhe të frytshëm, rezistenca e të voglës kundër të madhes, varrezë e Goliathit.

Mbetet për t’u parë se si ajo përshtatet me jetën e saj të re, nëse ndryshon zakonet e saj dhe cila do të jetë gjurma e saj në xhudon kosovare që do të vijë. Konkurrenca dhe stërvitja janë gjëra të ndryshme, por të dish që Majlinda do të jetë shumë afër, në karrigen e trajnerit apo në tribuna, është ngushëlluese, pa dyshim për bashkatdhetarët e saj aq sa edhe për ne.

Pedro Lasuen është Drejtor për Media dhe Komunikim në Federatën Ndërkombëtare të Xhudos.

Teskt i përkthyer nga Klankosova.tv.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

lajme të ngjashme