Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Lufta e sanksioneve kundër Rusisë: Një vit lojë macja dhe miu

123
string(15) "Patrick Wintour" string(72) "https://klankosova.tv/wp-content/uploads/2023/02/patrick-wintour-min.jpg"
nga Patrick Wintour 20.02.2023 20:55

Pretendimet e hershme që Moska do të shtrëngohej shpejt u provuan hubriste, megjithatë Putini gjithashtu ka bërë llogaritje të gabuara

“Ekonomia ruse është në rrugën e duhur për t’u përgjysmuar”, tha Joe Biden në mars të vitit të kaluar, ndërsa paralajmëroi sanksionet e vendosura kundër Rusisë pas pushtimit të saj në shkallë të plotë të Ukrainës.

Annalena Baerbock, ministrja e Jashtme Gjermane, u zotua se sanksionet po “godisnin sistemin e Putinit… në thelbin e tij të pushtetit”. Liz Truss, homologja e saj në Mbretërinë e Bashkuar në atë kohë, parashikoi se oligarkët e Vladimir Putin nuk do të kishin ku të fshiheshin. Sanksionet e BE-së, tha presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, “po punojnë për të gjymtuar aftësinë e Putinit për të financuar makinën e tij të luftës”.

Gjuha para pushtimit kishte qenë jo më pak pohuese. Në një konferencë në janar 2022, zyrtarët e Departamentit Amerikan të Shtetit thanë se Washingtoni ishte i përgatitur të zbatonte sanksione “me pasoja masive që nuk u morën parasysh në vitin 2014 [kur Rusia aneksoi Krimenë]. Kjo do të thotë se gradualizmi i së kaluarës ka mbaruar dhe këtë herë ne do të fillojmë në krye të shkallës së përshkallëzimit dhe do të qëndrojmë atje.”

Instituti për Financat Ndërkombëtare (IIF) parashikoi një rënie prej 15% të PBB-së ruse në vitin 2022. JP Morgan parashikoi një tkurrje prej 12%. Teknokratët e Rusisë e paralajmëruan privatisht Putinin për një rënie të mundshme prej 30%.

Vladimir Putin merr pjesë në një takim virtual të kabinetit në Novo-Ogaryovo, një rezidencë e qeverisë ruse jashtë Moskës. Fotografia: Mikhail Metzel/AP

Realiteti ishte disi ndryshe, duke reflektuar atë që analistët thonë se ishte një mbibesim hubristik në perëndim në lidhje me shpejtësinë me të cilën sanksionet që u ranë dakord me një koordinim të paparë nga G7 mund të dëmtonin Rusinë.

Ekonomia ruse u tkurr me vetëm 2.2% vitin e kaluar. Papunësia, sipas shifrave zyrtare, tani qëndron në 3.7%. Sektori i ndërtimit ka mundur të rritet ndjeshëm edhe nëse industria e makinave dhe elektronikës kanë vuajtur. Një prodhim i shpejtë ka nxitur rritjen në sektorin e bujqësisë.

Rusia tani parashikohet nga Fondi Monetar Ndërkombëtar të rritet më shpejt në 2023 dhe 2024 sesa Britania e Madhe. Nuk është apokalipsi financiar tani.

Ndërsa lufta i afrohet njëvjetorit të saj më 24 shkurt, debati nëse sanksionet janë efektive është intensifikuar.

Mbrojtësit e sanksioneve thonë se rubla dhe prodhimi i brendshëm bruto janë tregues të frikshëm, pjesërisht sepse statistikat ruse ose klasifikohen ose manipulohen si pjesë e përpjekjeve të luftës. “Ju lutem mos më pyesni për shifrat e PBB-së. Ato nuk kanë rëndësi”, tha Elina Ribakova, zëvendëskryekonomistja në Institutin e Financave Ndërkombëtare, një organizëm global i industrisë.

Vladimir Milov, një ish-zëvendës ministër rus i energjisë dhe autor i një raporti të Qendrës Martens mbi sanksionet, tha se mund të jetë më udhëzuese të gjurmohen dhjetëra ose më shumë “tregues të butë” si shitjet e alkoolit, normat e divorcit, vjedhjet në dyqane, shpenzimet për ushqim, opinion sondazhet, ndjenjat e klientëve të bankës ose të ardhurat nga taksat.

“Mos e shikoni orën çdo pesë minuta për të parë nëse sanksionet po funksionojnë. Ushtroni durim strategjik”, tha Milov, i cili është gjithashtu një aleat i liderit të burgosur të opozitës ruse, Alexei Navalny.

Agathe Demarais, autorja e Backfire, një studuese e sanksioneve të SHBA-së, tha: “Kjo është një maratonë dhe jo një sprint, por financimi i luftës po bëhet më i vështirë”.

Ekonomistët në Shkollën Ekonomike të Kievit shkojnë më tej, duke argumentuar se një pikë kthese vendimtare mund të jetë arritur tashmë pasi një deficit fiskal në rritje rus – i nxitur nga shpenzimet shtesë të mbrojtjes dhe kolapsi i të ardhurave nga hidrokarburet – detyron bankën qendrore të Rusisë të hajë rezervat e saj.

Intensiteti fillestar financiar

“Është e kuptueshme që perëndimi u rrëmbye në fillim, duke çuar në pritshmëri të rreme për një grusht shtet në pallat”, tha Charles Lichfield, një zëvendës drejtor i Këshillit Atlantik, një institut amerikan.

Në fund të fundit, rusët filluan të nxitojnë për makinat e parave të gatshme, nga frika e një vrapimi në banka. Rubla u ul, duke rënë nga rreth 70-75 kundrejt dollarit në gati 140.

Njerëzit qëndrojnë në radhë për të tërhequr para nga një bankomat në një bankë në Moskë më 27 shkurt 2022. Fotografia: Victor Berzkin/AP

Portat e këndeve evropiane të lojërave të oligarkëve ishin të mbyllura, lodrat e tyre të dukshme u vendosën në bankën e të akuzuarve. Humbja e lëvizshmërisë dhe respektit ishte një goditje e rëndë, veçanërisht në Londër, ku qeveria konservatore papritmas u kthye kundër të pasurve rusë pas dekadash dobësimi dhe pastrimi të reputacionit. Brenda rreth katër muajve, asetet ruse me vlerë rreth 13.8 miliardë euro (12.3 miliardë £) u ngrinë.

Edhe transaksionet më të vogla rrezikoheshin të ngecnin në llogaritë bankare korrespondente për javë, nëse jo muaj, pasi bankat ndërkombëtare u bënë të kujdesshme për lehtësimin e transfereve nga klientët rusë. Në total, BE vendosi sanksione ndaj 1,386 individëve dhe 171 subjekteve.

Qindra firma më të mëdha perëndimore nga McDonalds te BP te shumëkombëshe të IT-së  “vetësanksionuan” veten duke pezulluar ose mbyllur operacionet e tyre ruse, edhe nëse disa në fakt nuk u larguan. Firma gjermane kimike BASF pësoi një zhvlerësim prej 7.9 miliardë dollarësh (6.5 miliardë paund) gjatë procesit, edhe nëse shpreson t’ia kalojë taksapaguesit.

Një punëtor heq logon e McDonald’s nga një restorant në Moskë në qershor 2022. Fotografia: Alexander Nemenov/AFP/Getty Images

Por në shkëmbimin kyç të hapjes së betejës së sanksioneve, banka qendrore ruse, për ironi, e përbërë kryesisht nga pragmatistë liberalë që kundërshtojnë pushtimin e Ukrainës, fitoi më të mirën nga perëndimi. Më 28 shkurt, perëndimi u përpoq t’i zërë pritë Rusisë thjesht duke ngrirë atë që u raportua nga banka qendrore e vendit se ishte afërsisht 300 miliardë dollarë ose (40%) e totalit të rezervave të saj valutore të mbajtura jashtë shtetit. Pjesa e mbetur nuk mbahej në monedhat perëndimore. “Qëllimi ishte të vështirësohej mbrojtja e monedhës, rritja e kostos së financimit të luftës dhe nxitja e inflacionit”, tha Demarais.

Elvira Nabiullina, guvernatorja e bankës qendrore ruse. Fotografia: Shamil Zhumatov/Reuters

Por guvernatorja e bankës qendrore ruse, Elvira Nabiullina, u përgjigj me vendosmëri, duke rritur normën bazë të interesit në 20% më 28 shkurt, duke mbyllur në mënyrë efektive hipotekat dhe huadhënien e korporatave, por duke i bërë depozitat jashtëzakonisht tërheqëse. Ajo i pengoi qytetarët që të kapnin panik dhe të tërhiqnin të gjitha paratë e tyre nga llogaritë e tyre. Më 7 mars, për herë të parë në historinë moderne ruse, banka qendrore ndaloi plotësisht shitjen dhe tërheqjen e dollarëve dhe eurove të depozituara përpara 24 shkurtit. Rusia gjithashtu negocioi që disa banka të saj – veçanërisht Gazprombank – të mbeten në sistemin global të mesazheve financiare Swift, sepse ato trajtonin pagesat në lidhje me eksportet e naftës dhe gazit nga të cilat BE-ja ishte shumë e varur. Pas një periudhe të shkurtër stresi në mars 2022, likuiditeti strukturor u kthye pak a shumë në nivelet para sanksioneve. Deri në qershor, rubla ishte stabilizuar.

Baza e luftës së sanksioneve – por jo të gjithë janë në hap

Sapo sulmi i saj fillestar financiar – i përgatitur në fshehtësi në Thesarin e SHBA-së në muajt para luftës – ishte zmbrapsur, perëndimi duhej të rishikonte strategjinë e tij, duke pranuar në mënyrë implicite se nuk kishte filluar ende në krye të shkallës së sanksioneve dhe kishte shkallë të tjera të ngjitesh. Faza e dytë do të ishte më shumë një luftë acarimi, rregullimi i vazhdueshëm dhe ndërtimi i konsensusit në të gjithë BE-në.

Komisioni Evropian vazhdoi me një luftë me sanksione, sipas një studimi të Institutit Danez për Studime Ndërkombëtare. “Proceset formale që tradicionalisht do të zgjasin disa javë u përfunduan brenda një dite,” zbuloi ai.

Por u shfaqën të meta në proces. Meqenëse paketat e sanksioneve të BE-së kërkojnë unanimitet, grupet e jashtme ideologjike si Hungaria kishin ndikim të madh. Lidhja personale e Viktor Orbanit me oligarkë të veçantë rusë u bë e dukshme. Për shembull, në shtator të vitit të kaluar, kryeministri hungarez kërkoi, ndoshta në këmbim të favoreve të Putinit, që tre oligarkë rusë të hiqen nga lista e sanksioneve të BE-së. Përpara afatit të rinovimit të 15 marsit, Orbán ka lobuar për të hequr të njëjtën treshe plus gjashtë të tjera. Në takimet e njëpasnjëshme të Këshillit Evropian, ministrat e tij kanë kërcënuar përdorimin e vetos, duke vonuar vendimet kryesore të sanksioneve. Së fundmi, Orbán ofendoi me furi Ukrainën si “një tokë e askujt, e ngjashme me Afganistanin”.

Vladimir Putin i dhuron Alisher Usmanov, themeluesit të grupit USM Holdings, dekoratën For Beneficence gjatë një ceremonie në Kremlin në Moskë në janar 2017. Fotografia: Kremlin Pool/Alamy

Disa shtete të BE-së zbuluan se nuk kishin ligjet, departamentet e pajtueshmërisë ose procedurat për të zbatuar sanksionet e dakorduara në Bruksel. Vetëm tani Komisioni Evropian po punon me shtetet anëtare për shembull për të krijuar një pikë të vetme kontakti për çështjet e zbatimit me dimensione ndërkufitare.

Dallimet në fuqinë me të cilën u zbatuan sanksionet u bënë të habitshme. Shifrat e BE-së tregojnë se Greqia kishte ngrirë vetëm 222,000 euro në asetet ruse dhe Malta vetëm 200,000 euro. Të njëjtat dy vende në prill ishin përpjekur të bllokonin ndalimin e hyrjes së anijeve me flamur rus në portet e BE-së. Kompanitë austriake vështirë se kanë nxituar të largohen nga Rusia. Një vlerësim thotë se 43 firma austriake kanë qëndruar dhe vetëm dy janë larguar plotësisht. Belgjika ka lobuar për të mbajtur industrinë 500-vjeçare të diamanteve në Antwerp të hapur për kompaninë ruse të minierave Alrosa.

Midis anëtarëve të NATO-s, refuzimi i Turqisë për t’u bashkuar me koalicionin e sanksioneve është bërë një problem i madh.

Deri në tremujorin e tretë të 2022, importet ruse nga Turqia ishin rritur në mbi 1 miliard dollarë në muaj, afërsisht dyfishi i shifrës për të njëjtën periudhë të një viti më parë.

Turqia u bë një rrugë për Rusinë për të importuar mallra jetike të prodhuara nga perëndimi, si p.sh. pjesët e prodhimit. Disa ekonomistë për shembull kanë vënë re një mini bumlet në tregtinë midis Italisë dhe Turqisë, duke sugjeruar që tregtarët iniciativë italianë e konsiderojnë Stambollin si një pikë të dobishme aksesi në tregjet e ndaluara ruse.

Burimet e Thesarit të SHBA-së thonë se ata tani e kanë ngritur qasjen e Turqisë ndaj tregtisë me Rusinë në një çështje me rëndësi parësore në marrëdhëniet dypalëshe.

SHBA po shikon gjithashtu shtrembër nga një aleat tjetër, Emiratet e Bashkuara Arabe. Hulumtimi nga një ekip analistësh të dhënash me bazë në Berlin, duke ekzaminuar më shumë se 500,000 transaksione bankare pas fillimit të luftës zbuloi se, për sa i përket vlerës, 66% e tërheqjeve nga klientët jorezidentë të bankave ruse shkuan te përfituesit e vendosur në Emiratet e Bashkuara Arabe. Kjo paraqet një rritje prej 40% krahasuar me një vit më parë.

Vladimir Putin, majtas, ecën me princin e kurorës Mohamed bin Zayed Al Nahyan gjatë një ceremonie zyrtare të mirëseardhjes në Abu Dhabi, Emiratet e Bashkuara Arabe, në 2019. Fotografia: Alexander Zemlianichenko/AP

Loja e pokerit energjik të hedhjes së Putinit kryeson me kartë dud – (kartë e pavlerë)

Elasticiteti befasues i ekonomisë ruse nuk është kryesisht për shkak të profesionalizmit teknik të zyrtarëve të bankës qendrore apo sanksioneve të turbullta, por përkundrazi një e metë strukturore e dukshme në sanksione: mbështetja e Evropës në eksportet ruse të naftës dhe gazit, burimi i 40% te të ardhurat e buxhetit rus.

“Mos vendosja e një embargoje ruse të eksporteve në fillim çoi në teprica të larta tregtare dhe fiskale që i dhanë regjimit të Putinit një jastëk të madh financiar, të mjaftueshëm për të mbajtur shumë muaj të luftës”, tha Oleg Itskhoki, një ekonomist ruso-amerikan. “Vetëm importet e Putinit u bojkotuan, ndërsa eksportet e tij vazhduan. Si rezultat, industria ruse e makinave dhe elektrike u shemb, por jo eksporti i naftës dhe gazit.

Grupe të ndryshme ekonomistësh perëndimorë, duke përfshirë Rüdiger Bachmann, Moritz Schularick, Ben Moll dhe Christian Bayer, u përpoqën gjatë muajit mars dhe prill të bindin politikanët gjermanë se ndërprerja e furnizimit me energji ruse nuk do ta çonte ekonominë gjermane në rrëzim.

Moll kujtoi: “Menjëherë pas fillimit të luftës, po bëheshin deklarata nga politikanët gjermanë se një embargo e energjisë do të kishte pasoja dramatike ekonomike. Për shembull, ministri i ekonomisë tha se do të kishte papunësi masive dhe varfëri.

“Ne thjesht menduam se ishte e rëndësishme të shikonim të dhënat dhe ta mendonim këtë në mënyrë sistematike, kështu që ne mblodhëm një ekip ekonomistësh të energjisë, si dhe mikroekonomistë dhe makroekonomistë dhe arritëm në përfundimin se mund të çonte në një recesion midis 0.5 dhe 3%, por jo në Harmagedon ekonomik. Jo të gjithë u pajtuam me një embargo të energjisë. Por sindikatat dhe lobi i industrisë denoncuan analizën tonë dhe kancelarja na quajti ‘të papërgjegjshëm’ në TV kombëtar, një reflektim i ndikimit të madh të Gjermanisë së korporatës”.

Moll beson se në retrospektivë analiza e tij e fleksibilitetit dhe përshtatshmërisë së sistemit është vërtetuar e drejtë.

Por BE-ja mund të shkëputej nga energjia ruse vetëm me shpejtësinë që Gjermania, ekonomia kryesore më e cenueshme ndaj shantazhit energjetik të Putinit, ishte e përgatitur të toleronte.

Vladimir Putin me ish-kancelarin gjerman Gerhard Schröder dhe CEO i atëhershëm i Gazprom, në inaugurimin e gazsjellësit Nord Stream në shtator 2011. Fotografia: Alexey Nikolsky/RIA Novosti/AFP/Getty Images

U desh deri në qershor, pas lobimit privat nga SHBA dhe provave të krimeve të luftës në Ukrainë, që BE-ja në paketën e saj të gjashtë të sanksioneve të binte dakord për një ndalim të gjerë të BE-së për eksportet ruse të naftës. Por ndalimi do të hynte në fuqi vetëm në dy faza të vonuara. Ndalimi për blerjen, importin ose transferimin e naftës së papërpunuar ruse në det nuk do të zbatohej deri më 5 dhjetor dhe ndalimi për produktet e tjera të naftës të rafinuar si nafta hyri në 5 shkurt.

Çmimi i kujdesit të Evropës është i njohur mirë. Me përjashtim të viteve 2020 dhe 2018, nafta dhe gazi kishin siguruar 60% të eksporteve të mallrave ruse çdo vit që nga viti 2002. Por fillimi i verës së 2022 ishte një pasuri totale për thesarin rus, pasi përfitoi nga rritja rekord e çmimeve të energjisë . Në mars, Rusia po fitonte 1 miliardë euro në ditë nga eksportet e energjisë. Nafta dhe gazi u rritën në 60% të të ardhurave fiskale ruse, nga 40%. Vetëm Gjermania ka blerë 24 miliardë euro lëndë djegëse fosile ruse që nga pushtimi.

Evropa financoi makinën ruse të luftës që e denoncoi. Suficiti në llogarinë rrjedhëse të Rusisë për vitin ishte 227.4 miliardë dollarë – një rritje prej 86% krahasuar me vitin e kaluar dhe më shumë se dyfishi i rekordit të mëparshëm. Kjo ndihmoi në forcimin e rublës, duke i bërë importet më të lira. Kjo nga ana tjetër ndihmoi në uljen graduale të inflacionit, duke hequr njëfarë presioni nga të ardhurat reale të popullsisë së zakonshme ruse.

Deri në verë, arkat e thesarit rus ishin aq të fryra, sa Putin u ndje mjaft i sigurt për të nisur një kundërsulm duke ngadalësuar furnizimet me gaz në Evropë. Me 40% të gazit të Evropës që vjen nga Rusia, ai kërkoi në prill që çdo vend që refuzon të paguajë për gazin e tij në rubla do të ndërpritet. Evropa u përpoq, por u bind. Në qershor ai filloi të ndërhynte me rrjedhën e gazit përmes tubacionit Nord Stream 1 nga Rusia në Gjermani. Ai fillimisht uli dërgesat përmes tubacionit me 75%, nga 170 milion metra kub në ditë në afërsisht 40 milion. Në korrik, tubacioni u mbyll për 10 ditë, duke përmendur nevojën për punë thelbësore të mirëmbajtjes. Me rihapjen, prurja u ul në 20 milion metra kub në ditë.

Më pas, më 26 shtator, një shërbim ende i paidentifikuar i inteligjencës hodhi në erë gazsjellësin dhe gazsjellësin fqinj Nord Stream 2 – i cili ende duhej të hynte në shërbim – duke lënë një gërmadhë të shkatërruar dhe një skenë krimi të pazgjidhur në fund të Balltikut.

Objekti i gazit natyror të lëngshëm të Equinor në Melkøya, Norvegji, në janar 2023. Fotografia: Ole Berg-Rusten/NTB/AFP/Getty Images

“Putini qëlloi veten në këmbë, sepse duke mbyllur rubinetin e gazit, ai ndryshoi plotësisht llogaritjet në Bashkimin Evropian dhe i dha shtysë Evropës që të diversifikohej nga gazi rus,” tha Demarais.

“Ai e bëri vendimin për Evropën shumë më të lehtë”.

Nëpërmjet një përzierjeje të planifikimit dhe fatit të mirë, Evropa, në hapësirën e gjashtë muajve, është larguar kryesisht nga gazi rus. Burimet e rinovueshme janë rritur, jetëgjatësia e termocentraleve bërthamore është zgjatur dhe terminalet e gazit natyror të lëngshëm janë ndërtuar me shpejtësi të lehtë. Komisioni Evropian dërgoi palët e kërkimit për burime alternative të energjisë duke filluar nga Maroku, Katari, Angola, Venezuela, Norvegjia dhe Nigeria. Ishte një formë e “terapisë së shokut” të frymëzuar nga Putini.

Në një goditje tjetër ndaj Putinit, “Gjenerali Winter”, që dikur supozohej se ishte aleati më i madh i Rusisë, nuk u paraqit në detyrë. Temperaturat ishin shumë mbi normën me rekord të lartë për dimër të thyer në Holandë, Lihtenshtajn, Lituani, Letoni, Republikën Çeke, Poloni, Danimarkë dhe Bjellorusi. Kjo uli kërkesën për energji, siç bëri edhe vetëpërmbajtja e konsumatorëve evropianë të tronditur nga faturat rekord. Nivelet e ruajtjes së gazit në Gjermani në janar ishin në 90%, niveli më i lartë ndonjëherë për këtë muaj.

Eksportet e gazit rus në Evropë ranë me më shumë se 75% krahasuar me periudhën e paraluftës. Çmimi ditor i gazit natyror në bursën e Amsterdamit Euronext, i cili kishte arritur kulmin në më shumë se 300 € për megavat orë pas pushtimit, tani ka rënë përsëri shumë nën 100, në nën 60 €, ende i lartë sipas standardeve të vitit 2020. Inflacioni po zbret ngadalë në të gjithë Evropën dhe Gjermania duket se e ka shmangur recesionin e parashikuar gjerësisht.

Teknikët inspektojnë tubacionin e Rrugës Lindore në një stacion shpërndarjeje gazi në Qinhuangdao, Kinë. Fotografia: VCG/Getty Images

Putini kishte luajtur kartën e tij më të mirë të luftës ekonomike – shkurtimin e eksporteve të gazit në Evropë – dhe ishte e kotë dhe kështu do të mbetet dimrin e ardhshëm nëse BE-ja kontrollon kërkesën. Në harkun kohor të një viti, Putin shkatërroi urën e gazit të Rusisë për në Evropë, qendrën e ekonomisë ruse të pasluftës.

Nga shkojmë prej këtu?

Pyetja tani është se sa shpejt ai mund të ndërtojë një urë të ndryshme në lindje, dhe kështu të mbajë në këmbë financat ruse.

Rusia eksporton gaz natyror nga fushat lindore në Kinë përmes tubacionit Power of Siberia 1 prej 2500 miljesh, por fushat perëndimore, të cilat i kishin shërbyer tregjeve evropiane, nuk janë të lidhura me këtë rrugë eksporti dhe nuk mund të ridrejtohen lehtësisht në Kinë. Përfundimisht një tubacion Power of Siberia 2 do të lidhë dy fushat, por data e parashikuar e përfundimit është 2030. Kina gjithashtu nuk është një treg aq fitimprurës. Rusia vlerësohej të paguante 3 dollarë për një njësi termike britanike metrikë (MMBtu) për dërgesat në Kinë përmes tubacionit Power of Siberia, ndërsa tarifa e vlerësuar për dërgesat në Evropë ishte shitur në 10-25 dollarë/MMBtu.

Putin është gjithashtu në rrezik të vidhoset në dysheme mbi vajin, xhevahirin e tij të kurorës. Pas lobimit të vazhdueshëm të Thesarit të SHBA-së, perëndimi plotësoi ndalimin e BE-së për eksportet e naftës së papërpunuar ruse duke prezantuar një ndërhyrje të paprecedentë në treg që synon të vendosë një kufi të çmimit në mbarë botën prej 60 dollarë për fuçi për naftën detare ruse. Nga 5 dhjetori, e njëjta datë me ndalimin e importit nga BE, çdo firmë që ofron pagesa, sigurime, shërbime financiare ose shërbime ndërmjetësimi, bunkerimi, pilotimi për një anije që transportonte naftë ruse, nuk mund të merrte mbulim sigurimi nëse nafta blihej për më shumë se 60 dollarë për fuçi. Nëse SHBA-ja ose BE-ja kapin ndonjë kompani që keqinterpreton çmimin ose dorëzon një vërtetim mashtrues, G7 mund të vendosë sanksione ndaj asaj kompanie. Britania e Madhe propozon gjoba prej 1.2 milionë dollarësh.

Putin u hutua, duke thënë se ai nuk do të furnizonte me naftë asnjë vend për pesë muaj që pajtohej me këtë regjim çmimesh nga 1 shkurti. Por kjo mund të jetë një bllof. Për Kinën dhe Indinë nuk kanë nevojë të miratojnë kufirin në mënyrë eksplicite, por ato mund të përfitojnë nga ekzistenca e tij dhe fuqia e tyre blerëse për të negociuar ulje të çmimeve të rënda në krahasim me naftën bruto Brent.

Kufiri i çmimit është në fillimet e tij dhe meqenëse çmimi i naftës së papërpunuar Urals në det ishte mesatarisht 49,48 dollarë në janar, nën kufirin prej 60 dollarësh, cisternat e BE-së – kryesisht greke – mund të vazhdojnë në mënyrë legjitime transportimin e naftës në Kinë dhe Indi. Raportet sugjerojnë se ngarkimi i naftës së papërpunuar nga portet ruse ka arritur nivelin më të lartë disa mujor. Në rastin më të mirë, kufiri ka pasur efektin e institucionalizimit të zbritjeve të çmimeve. Në rastin më të keq po rezulton pa dhëmbë. Ukraina dhe këshilltarët e ekipit të saj të ekspertëve për sanksionet, të udhëhequr nga ish i dërguari i SHBA-së, Michael McFaul, thonë se kufiri duhet të përgjysmohet veçanërisht nëse qëllimi i tij është të hapë një vrimë në buxhetin e Rusisë.

Por Thesari i SHBA-së, në përcaktimin e kufirit, po balanconte objektiva të ndryshëm: reduktimin e të ardhurave të Rusisë dhe mbajtjen e furnizimeve të mjaftueshme në dete për të shmangur një rritje tjetër të çmimeve të naftës. Kjo kërkon një vlerësim të rrezikshëm të çmimit me të cilin Putin vendos se nuk është fitimprurëse nxjerrja apo eksportimi i naftës. SHBA po përpiqet të shtyjë një rishikim të nivelit të kufirit deri në mars për të lejuar grumbullimin e më shumë provave.

Shkolla e Ekonomisë e Kievit këmbëngul se numrat në panelin rus po pulsin me ngjyrë të kuqe. Deficiti fiskal mujor i Rusisë arriti një rekord prej 3.9 trilion rubla (43.3 miliardë £) në dhjetor dhe deficiti i saj total buxhetor për vitin 2022 ishte 3.3 trilion rubla – ose 2.3% e PBB-së – i vendosur kundrejt një suficiti vjetor të parashikuar prej 1.3 trilionë. Shpenzimet e përgjithshme në vitin 2022 ishin 7.3 trilion rubla më të larta se parashikimi, me sa duket për shkak të shpenzimeve të mëdha të mbrojtjes.

Putin planifikon të shpenzojë 6.3% të PBB-së për mbrojtjen dhe sigurinë kombëtare vetëm në buxhetin federal të vitit 2023, duke dyfishuar shpenzimet e mbrojtjes në më shumë se 10 trilion rubla. Atëherë shtrohet pyetja se sa kohë mund të mbahet ky nivel i shpenzimeve nëse të ardhurat nga energjia po bien kaq shpejt.

Demarais tha se shenjat e para të tendosjes serioze do të ishin emetimi i paplanifikuar i borxhit dhe shitja e disa prej 310 miliardë juanëve të tij (37.5 miliardë £), e vetmja monedhë në rezervat e Rusisë që mund të përdoret për ndërhyrje në tregun valutor.

Ekzistojnë vlerësime të ndryshme, por disa thonë se shpenzimet e planifikuara të Rusisë janë ndoshta të qëndrueshme për një çmim të supozuar të naftës së papërpunuar në Urals prej 70 dollarë për fuçi. Rusia nuk do të djegë stokun e saj të aktiveve të juanëve këtë vit nëse çmimi i Uraleve nuk përgjysmohet dhe mesatarisht nuk është 25 dollarë për fuçi, sipas Bloomberg Economics.

Banka amerikane Citigroup vlerëson se do të duhej vetëm një çmim mesatar prej 35 dollarësh për të varfëruar burimet e disponueshme të juanëve tashmë në vitin 2023.

Anija-Cisternë NS Power e ankoruar në një depo nafte në Vladivostok, Rusi në dhjetor. Fotografia: Tatiana Meel/Reuters

Por, siç ka treguar viti i kaluar, Rusia nuk qëndron duarkryq përballë një kufiri të çmimeve. Duke mësuar nga aleati i saj në rritje, Irani, ajo ka mbledhur një flotë të vjetër të errët anijesh më të vogla dhe më të vjetra që transportonin naftë bruto kryesisht në Kinë dhe Indi. Evazioni do të tentohet me mjete të shumta: flamuj komoditeti; përzierja e papërpunuar; Skemat ruse të sigurimeve; apo manipulimi i thjeshtë i dokumenteve. Qendrat e reja të transferimit të naftës së papërpunuar tashmë po shfaqen. Kjo do të varet nga fakti nëse ky treg i fshehtë do të bëhet një alternativë e qëndrueshme ndaj kapakut të G7, dhe nga çmimi me të cilin nafta blihet nga Kina.

Në fund, një luftë me sanksione ndërkombëtare është një lojë mace me miun, në të cilën të dyja palët kërkojnë të dhëna mes dezinformatave për t’u përpjekur të parandalojnë lëvizjet e tjetrit.

Në fund të fundit, nuk është aq vendimtare sa fusha e betejës, por nëse perëndimi mund të qëndrojë në rrugën e duhur, Putini mund t’i gjejë ende mundësitë e tij duke u ngushtuar. Nëse ai mbijeton, do të jetë një goditje e madhe për fuqinë e dollarit, dhe një goditje që nuk do të kalojë pa u vënë re në Pekin.

 

Shkruar nga Patrick Wintour, redaktor diplomatik në The Guardian, përkthyer nga klankosova.tv.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

lajme të ngjashme