Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Hungaria mund të bëhet armiku i madh i Kosovës në BE

123
string(23) "Alejandro Esteso Pérez" string(66) "https://klankosova.tv/wp-content/uploads/2021/12/1516964100190.jpg"
nga Alejandro Esteso Pérez 22.12.2021 11:15

Nëse Viktor Orban fiton një mandat të katërt si udhëheqës i Hungarisë vitin e ardhshëm, pasojat për shpresat e anëtarësimit të Kosovës në BE mund të jenë të tmerrshme.

Ndërsa Evropa po përgatitet për vitin 2022, shumë nga qytetarët e saj po përgatiten për zgjedhjet. Gjatë gjithë vitit të ardhshëm, zgjedhjet do të mbahen në Francë, Serbi, Portugali, Slloveni dhe Suedi, ndër të tjera, dhe shumë nga forcat kryesore politike të kontinentit do të vihen në provë. Në të njëjtën kohë, harta ideologjike e Bashkimit Evropian është përsëri e detyruar të zhvendoset – jo më pak kur 27 Shtetet Anëtare janë ende duke lundruar ndikimin dhe rimëkëmbjen nga pandemia COVID-19.

Sytë janë veçanërisht të drejtuar nga Hungaria, ku zgjedhjet parlamentare do të mbahen në pranverë dhe ku kryeministri Viktor Orbán po kërkon një mandat të katërt në detyrë. Duke udhëhequr Hungarinë pandërprerë që nga viti 2010, Orbán dhe partia e tij Fidesz kanë minuar institucionet liberal-demokratike, liritë civile dhe sundimin e ligjit në vend. Dhimbja e pakicave nga ana e kryeministrit, përfshirë refugjatët, hebrenjtë dhe komunitetin LGBTIQ, e ka konsoliduar më tej imazhin e Hungarisë si një kalë trojan brenda BE-së.

Brenda vendit, gara elektorale kundër Orbanit është në lëvizje të plotë pas emërimit të kryebashkiakut të pavarur konservator Péter Márky-Zay si kandidat i opozitës së bashkuar për kryeministër. Aleanca anti-Fidesz, e përbërë nga mbi dhjetë parti dhe lëvizje politike, ka më pak se gjysmë viti për të mbjellë fushatën e saj dhe për të korrur fitore në votime. Duhet të jetë i suksesshëm. Nëse Márky-Zay nuk arrin të fitojë, një mandat i katërt për Orban mund të ketë pasoja të rënda për kampin liberal-demokratik të BE-së.

Një nga fushat që mund të pësojë pengesa të rëndësishme është politika e zgjerimit të BE-së, por jo ashtu siç mund të mendojnë shumë. Procesi i zgjerimit të BE-së në Ballkanin Perëndimor po rezulton i dhimbshëm dhe i pafalshëm dhe nuk është regjistruar ndonjë përparim domethënës gjatë viteve të fundit.

Me kalimin e kohës, gjashtë anëtarët e mundshëm mbeten në një harresë institucionale. Kosova, një vend kandidat potencial, ka barrën shtesë të njohjes së kufizuar dhe një marrëdhënie të pazgjidhur me Serbinë, duke i bërë përpjekjet e saj edhe më komplekse. E megjithatë, vendi ka më shumë për të humbur.

Hungaria mund të mbajë çelësin e anëtarësimit të Kosovës dhe rezultatet e saj të zgjedhjeve parlamentare mund të jenë ekzistenciale për ofertën e saj në BE. Nëse Fidesz fiton përsëri, status quo-ja e zgjerimit, tashmë e pafavorshme për Kosovën, do të vinte edhe më shumë në rrezik; Hungaria mund të bëhet arra më e vështirë e Kosovës për t’u goditur nga të gjithë njohësit e BE-së.

Një Hungari e udhëhequr nga Orban pas zgjedhjeve të vitit 2022 ka të ngjarë të ketë një efekt destabilizues në përpjekjet e Kosovës për anëtarësim në BE. Siç qëndrojnë gjërat, problemet e Kosovës mbështeten të gjitha nga marrëdhëniet e ngrohta të Budapestit me Serbinë.

Hungaria është një avokate e vendosur e zgjerimit të BE-së, siç kanë thënë vazhdimisht autoritetet e saj, dhe është veçanërisht mbështetëse e pranimit të shpejtë të Serbisë. Qeveria hungareze nuk e fsheh predikimin e saj për Beogradin, pasi e ka bërë të qartë në një “propozim për të ardhmen e BE-së” prej shtatë pikash përmes reklamave me pagesë me faqe të plota në gazetat e përditshme në Spanjë, Francë dhe Danimarkë. “Serbia duhet të pranohet si shtet anëtar i Bashkimit Evropian”, predikohej propozimi.

Budapesti dhe Beogradi janë mezi 400 km larg njëri-tjetrit, një afërsi që, në mënyrë të përshtatshme, luan edhe në sferën politike. Kryeministri Orbán në Hungari dhe Presidenti Aleksandar Vuçiç në Serbi janë dy anët e së njëjtës medalje për sa i përket vlerave qeverisëse që i udhëheqin dhe nocioneve ideologjike që ata përqafojnë. Lidhjet e qeverisë hungareze me autokratë të ndryshëm ballkanikë, duke përfshirë Vuçiqin, udhëheqësin serb të Bosnjës Milorad Dodik dhe ish-kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Nikola Gruevski, dëshmojnë qartë se Orban është i gatshëm të japë mbështetje politike vetëm për të barabartët. Një Vuçiq më i fortë, i mbështetur nga Hungaria, do të zvogëlojë mundësinë për rinovim politik në Serbi, gjë që nuk do të ishte lajm i mirë për Kosovën.

Shqetësues është edhe roli i Komisionerit Evropian për Fqinjësinë dhe Zgjerimin, diplomati hungarez Olivér Várhelyi. Komisioneri ka favorizuar hapur ofertën e Serbisë për anëtarësim në BE dhe ka shtyrë për përshpejtimin e negociatave. Portali i lajmeve Politico raportoi disa muaj më parë se kabineti i Várhelyi u përpoq të zbehte ose të hiqte aludimet për mangësitë demokratike të Serbisë në tekstet zyrtare, për të nxitur përparimin e saj përgjatë rrugës së zgjerimit.

Pavarësia e Várhelyi, i cili konsiderohet aleat i Fidesz, pavarësisht se nuk është anëtar, është vënë në pikëpyetje që nga emërimi i tij si Komisioner. Shenja të tilla të mbështetjes për procesin e BE-së të Beogradit mund të kenë një kosto për Kosovën, e cila mund të shohë që oferta e saj të lëkundet ose dobësohet si rezultat.

Shqetësimi i fundit, dhe ndoshta më pak i menduar, është se fushata e çnjohjes së Serbisë mund të funksionojë në Hungari. Përpjekjet diplomatike të Beogradit kundër shtetësisë së Kosovës kanë rezultuar tashmë në një duzinë “çnjohjesh” të Kosovës nga vendet afrikane dhe të Karaibeve. Për momentin, lobimi i Serbisë ende nuk i ka bindur autoritetet në Budapest, por skenari nuk duhet të hidhet poshtë plotësisht në një Hungari të drejtuar nga Fidesz pas vitit 2022. Perspektivat e një periudhe 16-vjeçare të pandërprerë në detyrë, të cilën Orbán mund ta arrinte nëse ai fitonte, do të ofronte një platformë për të forcuar më tej aleancën e tij me Presidentin Vuçiq.

Lëvizja politike e djathtë serbe Dveri tashmë i ka bërë thirrje Hungarisë që të tërheqë njohjen e Kosovës.

Në këtë pikë, më pak se gjashtë muaj përpara zgjedhjeve, pritshmëritë në Hungari janë të larta. Po ashtu edhe shpresat. Fitorja e Péter Márky-Zay mund të sigurojë një shans për të riorganizuar angazhimin e Hungarisë me Ballkanin Perëndimor. Shpresat e pranimit të Kosovës mund të gëzojnë më pas mbështetjen e një qeverie liberal-demokratike në Budapest, e cila potencialisht mund të ndryshojë qasjen e butë ndaj Serbisë së Vuçiqit. Prandaj, në vitin 2022, nuk është vetëm e ardhmja e Hungarisë dhe e BE-së që janë në rrezik – po ashtu edhe e Kosovës/Prishtinainsight.

 

Klankosova.tv

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

lajme të ngjashme