Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Duke kujtuar Ibrahim Rugovën, liderin jo të dhunshëm të një vendi në luftë

123
string(14) "Mourad Rouighi" string(100) "https://klankosova.tv/wp-content/uploads/2021/07/151296950_255756122827616_5358893310998005983_n.jpg"
nga Mourad Rouighi 12.07.2021 18:12

Për shumë historianë, lideri kosovar Ibrahim Rugova, i cili vdiq në vitin 2006, mbetet një nga figurat më të rëndësishme në historinë e fundit të Kosovës dhe një protagonist absolut i asaj ere lirie me të cilën ai u përpoq deri në të fundit për të zgjidhur çështjen delikate kosovare futur në kazanin Ballkanik, duke u mbështetur në kulturën e “jo-dhunës”.

Ai ishte një “baba i vendit”, i një vendi në luftë – pa mbajtur kurrë armë dhe pa veshur kurrë një uniformë ushtarake.

Por ai ishte një udhëheqës i trishtuar, pasi besonte se ishte tradhtuar nga i ashtuquajturi Komunitet Ndërkombëtar dhe nga miqtë e çështjes së popullit të tij, të cilët kurrë nuk shkuan së bashku me thirrjet e tij për një përhapje më të madhe në Ballkan dhe më gjerë, të idealeve e tolerancës dhe vlerës së përfshirjes.

Angazhimi i tij politik mbeti i lidhur me periudhën në të cilën në Kosovë, populli shqiptaro-kosovar vendosi pas shumë hezitimesh të ndalonte gjakmarrjen dhe të përballej me nacionalizmin pro-serb të armiqësisë së ashpër të udhëhequr nga Slobodan Milosheviq.

Në atë kohë, ky qëndrim i dha atij titullin “Gandi i Ballkanit” dhe në 1998 atij iu dha Çmimi Sakharov, një njohje e destinuar për “personalitete të shquara që janë dalluar në luftën kundër intolerancës, fanatizmit dhe shtypjes. Shembulli i Andrei Sakharov, fituesit e çmimit të emëruar pas tij dëshmojnë se sa guxim nevojitet për të mbrojtur të drejtat e njeriut dhe lirinë e shprehjes.

Por në të njëjtën kohë, në një rajon, Ballkani, pre e të gjitha ekstremizmave, qëndrimi i tij jo i dhunshëm u pa, nga shokët dhe armiqtë, si një tipar i dobësisë, i palëvizshmërisë politike dhe bashkësisë ndërkombëtare, të presionuar nga publiku, opinionit dhe mediave me imazhe të eksodit kosovar, të paravarikuara deri në atë pikë sa të mos ishin në gjendje të parandalonin shpërthimin e luftës.

Figura e tij u mjegullua më tej gjatë 78 ditëve të luftës, kur kërkimi i tij spazmatik për aleanca, madje edhe takimi me Sllobodan Milosheviq, i dha atij kritika dhe veto nga aleatët dhe kundërshtarët.

Ajo që mbetet është imazhi i një lideri me ideale të larta që predikon në një rajon në mëshirën e urrejtjes dhe inatit shekullor.

Por me kalimin e kohës dhe 15 vjet pas vdekjes së tij, shumë njerëz sot i bëjnë homazhe shpirtit të tij vizionar dhe dëshirës së tij për të projektuar popullin e tij, në epokën e modernitetit dhe kapërcimit të disa barrierave historike, të cilat mbajnë peng njerëz të tërë në kujtesën e kohës që ishte.

Evropa, e cila vë në pikëpyetje veten në 2021 në udhëzimet e saj, ka në mendimin dhe jetën e Ibrahim Rugovës, një shembull për t’u kujtuar dhe për t’u kaluar brezave të ardhshëm.

Dhe vetë kosovarët, të cilët duhet të formulojnë perspektiva të reja për të integruar më mirë trashëgiminë e këtij heroi të atdheut të tyre, mund të gjejnë në mendimin e tij një referencë kaq afër shpirtit të themeluesve të projektit evropian.

Përkthyer nga Italianinsider.

klankosova.tv

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

lajme të ngjashme