Dokumentet e zbuluara mbi luftën në Ukrainë janë rrëqethëse - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Dokumentet e zbuluara mbi luftën në Ukrainë janë rrëqethëse

123
string(14) "David Ignatius" string(69) "https://klankosova.tv/wp-content/uploads/2023/04/David-Ignatius-1.jpg"
11.04.2023 12:18

James J. Angleton, shefi i kundërzbulimit të CIA-s, i cili ishte një përkufizim i thjeshtë i fjalës “eksentrik”, më tha një herë se nuk kishte rëndësi nëse një spiun ishte një agjent i dyfishtë apo një agjent i trefishtë, për sa kohë që ju e dinit ndryshimin. .

 Unë isha 29 vjeç në atë kohë, kohët e fundit u caktova për të mbuluar inteligjencën për Wall Street Journal, dhe sinqerisht, nuk e kisha idenë se për çfarë po fliste Angletoni. Por kuptimi i tij bëhet pak më i qartë ndërsa marrim parasysh rrjedhjet e fundit të inteligjencës ushtarake të SHBA-së në lidhje me luftën në Ukrainë.

A ishin këto dokumente të zbuluara nga rusët për të ekspozuar dobësinë e Ukrainës dhe për të thyer moralin, siç duket më shumë gjasa për analistët që kontaktova? Apo u shpërndanë ato në fakt nga Ukraina, siç duket se besojnë disa blogerë rusë, në një komplot për ta bërë Kremlinin të mendojë se Ukraina është e dobët dhe në këtë mënyrë të maskojë forcat e saj të vërteta përpara një kundërsulmi të planifikuar pranveror?

 Këtu jemi në “shkretëtinë e pasqyrave” të Angleton. Ajo që ka rëndësi, siç vërejti ai, është që ju të dini se çfarë është e saktë dhe çfarë është një reflektim i manipuluar. Edhe pse disa dokumente duket se janë përpunuar, një zyrtar i administratës më tha të hënën: “Ne jemi ende duke i ekzaminuar ato, por në shikim të parë, kjo duket të jetë e vërtetë.”

Inteligjenca ka të bëjë gjithmonë me atë që filozofët e quajnë epistemologji – studimi se si ne dimë atë që dimë. Por le të përpiqemi të përqendrohemi në fakte, duke shqyrtuar disa tema bazë në dokumente që përputhen me informacionin nga burime të tjera. Duke e kufizuar veten në këtë nëngrup informacioni të mbështetur nga prova kolaterale, ne mund të dallojmë disa tema themelore.

 Së pari, Ukraina po përballet me një mungesë të madhe të armëve të mbrojtjes ajrore që mund t’i kushtojë asaj luftën. Ne e dinim se kishte një problem nga njoftimi i javës së kaluar se Shtetet e Bashkuara po nxitonin një shtesë prej 2.6 miliardë dollarësh në sistemet e mbrojtjes ajrore dhe armë të tjera. Paketa e re përfshin municione për raketat e sistemit Patriot dhe të Artilerisë së Lëvizshmërisë së Lartë, ose HIMARS, bateri raketash; nëntë kamionë me armë dhe 10 sisteme lazer anti-drone; radarë të rinj të vëzhgimit ajror, municione kundërajrore dhe raketa Grad.

 Shifrat e papërpunuara për mungesën e mbrojtjes ajrore të regjistruar në një dokument të 23 shkurtit janë të frikshme. Ukraina varet nga SA-10 dhe SA-11 të epokës sovjetike për 89 përqind të mbrojtjes ajrore të saj mbi 20,000 këmbë. Me ritmet aktuale të qitjes, parashikonte dokumenti, SA-11 do të shterohet deri më 31 mars dhe SA-10 deri më 2 maj. Sistemet e tjera “nuk janë në gjendje të përputhen me vëllimin rus” të sulmeve dhe mungesa është aq e madhe sa ” Opsione të shumta zbutëse duhet të ndiqen njëkohësisht.”

Nëse Ukraina nuk mund ta plotësojë këtë boshllëk, Rusia më në fund mund të ketë “epërsinë ajrore” për të sulmuar objektivat tokësorë ukrainas sipas dëshirës, vëren dokumenti. Kjo do të thotë se Ukraina mund të mos jetë në gjendje të grumbullojë forcat tokësore për kundërsulmin e saj ose të mbrojë qytetet e saj.

 

Së dyti, “arsenali i demokracisë” i Perëndimit nuk është afër me nevojat e Ukrainës. Teorikisht, logjistika duhet të jetë avantazhi i madh i Ukrainës kundër një Rusie që përballet me ato që supozohej se do të ishin “sakatuese”. Por ka një mospërputhje të keqe midis shpenzimeve të Ukrainës për raketa dhe municione dhe furnizimeve të Perëndimit. Pjesërisht kjo është rezultat i ukrainasve që gjuanin shumë municion, por dokumentet përshkruajnë përpjekje të dëshpëruara për të bindur vende si Koreja e Jugut dhe Izraeli që t’i shesin Ukrainës armë vdekjeprurëse.

Kjo duhet të jetë karta e fortë për Shtetet e Bashkuara. Në Luftën e Dytë Botërore, Shtetet e Bashkuara konvertuan fabrikat e prodhimit në të gjithë vendin për të bërë tanke, aeroplanë dhe aeroplanmbajtëse që thjesht pushtuan Japoninë dhe Gjermaninë. Asnjë mobilizim i ngjashëm nuk ka ndodhur kësaj here. Pse jo? Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin është takuar disa herë me kontraktorët e mbrojtjes, por pse Presidenti Biden nuk e ka emëruar ekuivalentin e Bordit të Prodhimit të Luftës të Franklin D. Roosevelt?

Së treti, administrata e Biden-it ka qenë më shumë kundërshtuese ndaj rrezikut se disa aleatë – dhe më shumë se sa duket e nevojshme. Një nga dokumentet thotë se Britania dhe Franca kanë dërguar avionë të luftës elektronike me ekuipazh mbi Detin e Zi, ndërsa Shtetet e Bashkuara kanë dërguar vetëm dron. Pse? Përgjigja është se ne nuk duam një konfrontim të drejtpërdrejtë me Rusinë, si ai që dokumentet thonë se ndodhi në shtator, kur rusët gati rrëzuan një RC-135 britanik.

Kujdesi i administratës është i arsyeshëm. Por a janë Biden dhe Austin shumë të kujdesshëm? Ligji ndërkombëtar lejon që avionët e vëzhgimit të fluturojnë 12 milje larg bregut. Megjithatë, një nga dokumentet tërheq një kufi më të gjerë prej 50 miljesh rreth Krimesë, duke e përshkruar atë si një “Përballje të drejtuar nga SECDEF”. Zyrtarët e Pentagonit vendosën qartë se inteligjenca e fituar nga fluturimi më afër nuk ia vlente rreziku. Por ata duhet t’i shpjegojnë publikut pse.

 Së fundi, gazetarët kanë dëgjuar privatisht për shumë muaj nga zyrtarë të lartë të SHBA-së se ata besojnë se ky konflikt është në një ngërç vdekjeprurës, me viktima të rënda që shterrojnë të dyja palët. Dokumentet ofrojnë një pamje më të qartë. Një analizë e 23 shkurtit përshkroi një “fushatë të mprehtë të acarimit” që “ka të ngjarë të shkojë drejt një ngërçi”.

Ukraina po vë bast se një kundërsulm pranveror mund t’i ndryshojë këto tendenca. Administrata gjithashtu e mbështet atë lojë. “Shumë do të varet nga luftimet e pranverës se sa do të zgjasë lufta,” më tha zyrtari i administratës.

“Në kohë lufte, e vërteta është aq e çmuar sa ajo duhet të ndiqet gjithmonë nga një truprojë e gënjeshtrave”, tha kryeministri britanik Winston Churchill në mënyrë të famshme në vitin 1943. Por dokumentet e inteligjencës ukrainase duket se janë kryesisht të sakta dhe ato tregojnë një histori rrëqethëse.

David Ignatius shkruan kolumne për çështjet e jashtme për The Washington Post.

(Botuar në The Washington Post, përkthyer nga Klankosova.tv)

lajme të ngjashme