A është Delta ‘super varianti’ i fundit i COVID-it? - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

A është Delta ‘super varianti’ i fundit i COVID-it?

123
string(9) "David Cox" string(62) "https://klankosova.tv/wp-content/uploads/2021/11/david_cox.jpg"
21.11.2021 17:40

Varianti Delta u zbulua për herë të parë një vit më parë dhe tani është mbizotërues në të gjithë globin. Shkencëtarët janë të shqetësuar se një lloj i ri mund ta zëvendësojë atë.

Çdo javë, një grup epidemiologësh në të gjithë verilindjen e Shteteve të Bashkuara i bashkohet një thirrjeje Zoom të përkushtuar tërësisht për të diskutuar sugjerimet më të fundit të varianteve të reja Covid-19 që raportohen në të gjithë botën.

“Është si raporti i motit”, thotë William Hanage, një epidemiolog në Shkollën e Shëndetit Publik në Universitetin e Harvardit.

“Dikur ishte, ”Ne kemi pak Gamma atje, ne kemi Alpha që vjen këtu”. Por tani është vetëm Delta”.

Që kur u zbulua për herë të parë në Indi në dhjetor 2020, varianti Delta i Sars-CoV-2 është bërë aq i përhapur sa do të ishte e lehtë të supozohej se evolucioni dikur i shpejtë i virusit është zëvendësuar nga një gjendje qetësie. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, 99.5% e të gjitha sekuencave gjenomike të Covid-19 të raportuara në bazat e të dhënave publike tani janë Delta.

Ndërsa rastet e reja kanë vazhduar të shfaqen, siç është mutacioni i fundit AY 4.2 ose varianti Delta Plus në Mbretërinë e Bashkuar, të cilin shkencëtarët vlerësojnë se është 10-15% më i transmetueshëm, megjithëse nuk ka ende të dhëna të sakta për këtë, ato janë pothuajse identike me variantin Delta, përveç mutacionit të vogël të çuditshëm këtu dhe atje. Hanage ka pranuar t’i referohet atyre si nipërit e Delta-s.

“Ka pasur mjaft Delta Plus”, thotë ai.

”Kam bërë një intervistë radiofonike së fundmi, ku thashë se Delta Plus është kod për çdo gjë që njerëzit janë duke u kthyer në një kthesë për momentin. Nuk është gjigant më e transmetueshme”.

Por arsyeja pse Hanage dhe kolegët ende skanojnë bazat e të dhënave si Pangolin dhe Nextstrain çdo javë, dhe qëllimi i thirrjeve të tyre të rregullta në Zoom, është të përpiqen dhe të parashikojnë se çfarë mund të vijë më pas.

A është vërtet Delta fundi i Covid-19, apo diçka më ogurzezë duket në të ardhmen?

Është një pyetje për të cilën askush nuk është plotësisht i sigurt për përgjigjen.

Një mundësi është që pas kërcimeve fillestare dramatike në sekuencën e tij gjenetike, që shkaktoi fillimin e Alpha-s, më pas Delta-s, Sars-CoV-2 tani do të ndryshojë ngadalë dhe në mënyrë të qëndrueshme, duke lëvizur përfundimisht përtej mundësive të vaksinave aktuale, por vetëm gjatë rrjedhës. prej shumë vitesh. Ndërsa shkencëtarët janë në mundim për të vënë në dukje se parashikimet e tyre janë kryesisht spekulime të informuara, disa e perceptojnë këtë si rezultatin më të mundshëm.

“Unë parashikoj që lloji i evolucionit që do të shohim është më shumë ajo që ne e quajmë zhvendosje antigjenike, ku virusi evoluon gradualisht për t’i shpëtuar sistemit imunitar”, thotë Francois Balloux, drejtor i Institutit të Gjenetikës UCL.

”Për gripin dhe koronaviruset e tjera që ne e dimë mirë, duhen rreth 10 vjet që virusi të grumbullojë mjaftueshëm ndryshime që të mos njihet nga antitrupat në gjak”.

Por, alternativa është shfaqja e papritur e një lloji krejtësisht të ri, me transmetueshmëri, virulencë ose imuno-evazive që ndryshon lojën.

Ravi Gupta, profesor i mikrobiologjisë klinike në Universitetin e Kembrixhit, i referohet këtyre llojeve si “super variante” dhe thotë se është 80% i sigurt se një tjetër do të shfaqet.

Pyetja është se, kur?

“Ne kemi një pandemi Delta për momentin”, thotë Gupta.

”Ky variant i ri i Delta Plus është relativisht i dobët në krahasim me atë për të cilën po flas. Ka dy mutacione nga soji Delta, nuk mendoj se janë aq shqetësues dhe nuk është përhapur shumë në vende të tjera. Por është e pashmangshme që do të ketë një variant tjetër të rëndësishëm në dy vitet e ardhshme dhe do të konkurrojë me Delta-n dhe mund ta kalojë Delta-n”.

Ka një sërë mënyrash në të cilat kjo mund të lindë.

A do të shohim një super variant?

Gjatë gjysmës së dytë të vitit 2020, epidemiologët filluan të vëzhgojnë shenja të një fenomeni shqetësues të njohur si rikombinimi viral, në të cilin versione të ndryshme të Sars-CoV-2 shkëmbyen mutacione dhe u kombinuan për të formuar një lloj krejtësisht të ri.

Fatmirësisht, Gupta thotë se rikombinimi nuk duket të jetë aq i zakonshëm, por ai mbetet një burim i mundshëm i një super varianti të ri, veçanërisht në pjesë të botës ku proporcione të konsiderueshme të popullsisë mbeten të pavaksinuara dhe shtamet virale mund të qarkullojnë lirshëm.

“Tani që Delta është virusi kryesor, kjo është bërë më pak e mundshme”, thotë ai.

”Por ka pjesë të mëdha të planetit që ne nuk po i marrim mostrat dhe nuk e dimë se çfarë po ndodh. Pra, është një mundësi shumë reale”.

E dyta është një seri mutacionesh të mëdha, ose duke rezultuar në një version shumë të përmirësuar të Delta ose diçka shumë të ndryshme. Mendohet se ka një hapësirë ​​të konsiderueshme që kjo të ndodhë.

”Ndërsa variantet e fundit janë versione të Delta-s, virusi ka potencial të madh për të evoluar në të ardhmen,” thotë Gideon Schreiber, profesor i shkencave biomolekulare në Institutin e Shkencave Weizmann në Izrael. “Mutacionet më komplekse mund të evoluojnë, me mutacione të njëkohshme në më shumë se një pozicion, gjë që mund të jetë më problematike”.

Javët e fundit, janë shfaqur shqetësime se përdorimi i pilulave të reja antivirale, në veçanti ‘Molnupiravir i Merck’, mund të kontribuojë në këtë duke inkurajuar në mënyrë aktive Sars-CoV-2 të evoluojë. Molnupiravir funksionon duke ndërhyrë në aftësinë e virusit për t’u riprodhuar, duke e mbushur gjenomin e tij me mutacione derisa të mos mund të riprodhohet më.

Disa virologë kanë argumentuar se nëse ndonjë prej këtyre mutantëve viralë mbijeton dhe përhapet te të tjerët, teorikisht mund të nxisë rritjen e varianteve të reja. Të tjerë pranojnë se megjithëse kjo ia vlen të monitorohet, nuk është mjaft shqetësim për t’u mohuar pacientëve të sëmurë rëndë një ilaç që mund të shpëtojë jetë.

Gupta thotë se një problem më i madh dhe që ka më shumë gjasa të çojë në një super variant, është shkalla e vazhdueshme e lartë e infeksionit në vende të tilla si Mbretëria e Bashkuar, për shkak të aftësisë së Delta për të transmetuar midis individëve të vaksinuar.

”Sa më shumë infeksione të ketë në ditë, aq më shumë shanse të ketë dikush atje, një pacient X, i cili infektohet dhe qelizat e tyre T nuk janë mjaftueshëm të forta për të pastruar infeksionin sepse janë të shtypur nga imuniteti”, thotë ai. 

”Kështu që ata përfundojnë me infeksionin për disa ditë; ata kanë disa antitrupa që trokasin, sepse ata kanë pasur një përgjigje të pjesshme të vaksinës dhe virusi mëson t’i shmangë ato dhe më pas ajo harxhohet”.

Në fillim të këtij viti, Gupta publikoi një punim që tregoi se ky proces mund të ndodhte te pacientët e sëmurë rëndë, të cilëve u ishte administruar plazma konvaleshente e ngarkuar me antitrupa që vrasin virusin. Për shkak se sistemi i tyre imunitar ende nuk mund të pastronte virusin, ai mësoi të ndryshonte rreth atyre antitrupave.

Është spekuluar se përdorimi i gjerë i plazmës konvaleshente në fillim të pandemisë ishte përgjegjës për shfaqjen e varianteve.

”Ne nuk e dimë me siguri, por u përdor shumë plazma dhe ishte potencialisht një nga drejtuesit për variantet”, thotë ai.

“Ai u përdor shumë gjerësisht në Brazil, Indi, MB dhe SHBA, të cilët të gjithë zhvilluan grupet e tyre të varianteve”

Gara e armatimeve në variantin e vaksinave

Epidemiologët tani po përpiqen të modelojnë se si mund të duket një super variant i ri. Deri më tani, transformimet kryesore në virus kanë ndihmuar në rritjen e transmetueshmërisë së tij. Hanage shpjegon se një nga arsyet pse varianti Delta pati një ndikim të tillë është sepse ai rritet jashtëzakonisht shpejt brenda qelizave njerëzore, përpara se sistemi imunitar të fillojë me shpejtësi. Si rezultat, njerëzit e infektuar me Delta mbajnë afërsisht 1200 herë më shumë grimca virale në hundët e tyre në krahasim me virusin origjinal Sars-CoV-2 dhe zhvillojnë simptoma dy deri në tre ditë më shpejt.

Ky është rezultat i seleksionimit natyror. Kopje të ndryshme të virusit po krijohen gjatë gjithë kohës, por ato që kanë mbijetuar dhe janë bërë më dominuese janë ato që janë më të afta të infektojnë njerëz të rinj. Megjithatë, në vende të tilla si Mbretëria e Bashkuar, ku përqindja e pavaksinuar e popullsisë po zvogëlohet, kjo mund të fillojë të ndryshojë.

Llojet që mund të anashkalojnë antitrupat ka të ngjarë të bëhen më dominuese, duke e bërë super variantin tjetër shumë më të prirur të jetë në gjendje të shmangë të paktën disa pjesë të përgjigjes imune.

“Llojet e virusit që përfundojnë të mbijetojnë dhe të bëhen dominues ndryshojnë, në varësi të fazës së pandemisë në të cilën ndodheni”, thotë Hanage.

”Deri më tani, ka qenë shumë më e rëndësishme që virusi të transmetohet në mënyrë efektive në grupin e mbetur të njerëzve të pambrojtur. Por kjo pritet të ndryshojë rreth tani”.

Edhe pse kjo mund të tingëllojë paksa e frikshme, nuk janë të gjitha lajmet e këqija. Për shkak se vaksinat Covid-19 janë krijuar duke pasur parasysh evolucionin viral, epidemiologët nuk presin që ndonjë super variant i ri t’i bëjë ato plotësisht të padobishme dhe kështu do të ishte jashtëzakonisht e pamundur të çojë në shpërthime të mëdha serioze, si ato të dy viteve të fundit.

Përveç kësaj, ekziston një gjeneratë e dytë e vaksinave Covid-19 që janë zhvilluar. Zhvilluesi i vaksinave Novavax shpreson të marrë miratimin rregullator për hapjet e tij në dy muajt e ardhshëm, ndërsa shumë vaksina të tjera pritet të dalin në treg nga tani deri në vitin 2023. Të gjitha këto platforma po ndërmarrin hapat e tyre për të luftuar variantet e mundshme të ardhshme.

Sipas Karin Jooss, nënkryetare ekzekutive dhe drejtuese e R&D në kompaninë farmaceutike amerikane Gritstone, e cila ka një vaksinë të gjeneratës së dytë Covid-19 në provat klinike të fazës I, kompanitë po renditin të gjitha llojet ekzistuese të Sars-CoV-2 dhe synojnë të gjenerojnë përgjigje neutralizuese të antitrupave kundër zonave të virusit që janë të ruajtura midis të gjitha atyre shtameve.

Por epidemiologët besojnë gjithashtu se mbështetja vetëm në vaksinat nuk mjafton. Gupta thotë se edhe pse ne përpiqemi të gjejmë një mënyrë për të jetuar me Covid-19 në Mbretërinë e Bashkuar, duhet të ketë ende disa kufizime për të kufizuar përhapjen e virusit dhe për të zvogëluar numrin e mundësive që ai merr për të ndryshuar.

”Numrat e rasteve janë aq të larta për momentin sa është shumë më mirë të parandalohen infeksionet e reja”, thotë Gupta.

”Me fjalë të tjera, ne nuk duhet të endemi në vende të mbushura me njerëz, në ndërtesa pa maska, edhe pse është e vështirë për ta bërë. Nëse shikoni variantet që kemi pasur, të gjitha ato janë shfaqur në vende me transmetim shumë të lartë dhe të pakontrolluar – Indi, Mbretëri e Bashkuar, Brazil. Ka një arsye pse ne nuk kemi dëgjuar për një variant Singapori apo Koreja e Jugut”.

Është një filozofi me të cilën pajtohen shumë kolegë të tij.

“Ju dëshironi të kufizoni numrin e mundësive që virusi merr për të hedhur zare”, thotë Hanage.

”Me përzgjedhjen natyrore, ju në thelb po flisni për forcën më krijuese që ne njohim kur bëhet fjalë për zgjidhjen e problemeve. Është e mrekullueshme. Dhe kjo është arsyeja pse nuk do të vini kurrë bast kundër saj. Ne presim që virusi të vazhdojë të zhvillohet”/The Guardian

 

David Cox është një gazetar i pavarur shëndetësor dhe ish neuroshkencëtar

 

©klankosova.tv

lajme të ngjashme