Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

A do të marrë një aromë italiane tandemi franko-gjerman?

123
string(20) "Alexandra Brzozowski" string(62) "https://klankosova.tv/wp-content/uploads/2023/03/Alexandra.jpg"
nga Alexandra Brzozowski 01.03.2023 19:08

Çifti udhëheqës i BE-së, presidenti francez Emmanuel Macron dhe kancelari gjerman Olaf Scholz, kanë kaluar nëpër një fazë të vështirë të marrëdhënieve kohët e fundit, por një shtesë e papritur mund të formojë një treshe të re të pushtetit në Evropë.

Jo të gjithë në Evropë ishin të lumtur për nismën e darkës franko-gjermane me presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy.

Sidomos për kryeministren e Italisë Giorgia Meloni, marrëveshja ad-hoc shkoi shumë larg, me atë që tha se formati ishte plotësisht “i papërshtatshëm” dhe duhet të ishte një “darkë për katër”.

Roma drejtoi gishtin nga Parisi, duke thënë se po e pengon Evropën të ketë një linjë “të bashkuar” në Ukrainë, ndërsa kritikët e qeverisë kujtuan ditët e shkuara kur teknokrati pro-BE Mario Draghi ishte në pushtet.

Pak më parë, ministrat e ekonomisë të Francës dhe Gjermanisë u takuan në Uashington për të diskutuar mbi pasojat e Aktit të Zvogëlimit të Inflacionit të SHBA-së – një takim në të cilin, përsëri, Italia nuk ishte e ftuar.

Megjithatë, një ndryshim i mundshëm mund të jetë në karta.

Prej pak kohësh, Parisi ua ka vënë syrin aleancave tjera të mundshme të lidershipit të BE-së: Një muaj mjalti i shkurtër franko-italian dukej premtues, por u ndërpre nga rënia e Draghit dhe zgjedhja e nacionalistes së ekstremit të djathtë Meloni si lidere e re italiane.

Konstelacioni i ri “Perëndimor”, thonë disa, është kryesisht një rezultat i shkaktuar nga përpjekjet e Polonisë dhe shteteve baltike që hidhen në vakumin politik të krijuar pas luftës së Rusisë me Ukrainën.

Një aleancë gjermano-polake nuk ka gjasa, veçanërisht pas shtytjes së Varshavës për reparacionet e Luftës së Dytë Botërore dhe më e rëndësishmja, duke pasur parasysh se dy kryeqytetet nuk po shohin e shohin njëra-tjetrën në sy mbi shpejtësinë dhe zgjerimin e mbështetjes ushtarake për Ukrainën.

Vëllazëria e re franko-gjermano-italiane, megjithatë, mund të shihet gjithashtu duke marrë formë në një arenë vështirë të mundshme në fillim të kësaj jave.

Përpara se Serbia dhe Kosova të miratonin një tekst marrëveshjeje të ndërmjetësuar nga BE për të normalizuar marrëdhëniet e tensionuara në një takim të nivelit të lartë në Bruksel të hënën (27 shkurt), Macron, Scholz – dhe Meloni – u dërguan një letër të përbashkët të dy vendeve për ta bërë këtë.

Ajo që fillimisht u pa si një propozim i BE-së, shpesh i përshkruar gabimisht si “franko-gjerman” (ndonëse i mbështetur zyrtarisht nga të dy vendet), vetëm kohët e fundit mori një aromë italiane, kur këshilltari kryesor i politikës së jashtme të Romës iu bashkua përpjekjeve më të fundit në fillim të këtij viti në janar.

Zyrtarët e BE-së, dhe jo vetëm ata, ishin paksa të hutuar nga shtytja, me një që konfirmoi se Italia “po përpiqet të jetë më e dukshme” në këtë çështje.

Ndikimi i Romës në rajon ishte dobësuar për një kohë të gjatë nga një vend që mbështetej në një proces të zgjerimit të BE-së që nuk solli rezultate në kohë.

Ishte ministri i ri i Jashtëm italian Antonio Tajani, një veteran i politikës së BE-së, i cili deklaroi se vendi i tij dëshiron të jetë protagonist në rajon, me termin “Mesdheu i zgjeruar” (“Mediterraneo allargato”) që është bërë modë mes politikanëve.

Si interesi i mprehtë i Melonit për Ukrainën, me vizitën e saj të fundit të përzemërt në Kiev, ashtu edhe interesi i rizbuluar i Romës për fatin e Ballkanit Perëndimor shihen si shenja të një qëllimi më strategjik: thyerja e monopolit vendimmarrës franko-gjerman mbi politikën e jashtme.

Dhe po bëhet më e dukshme edhe në fusha të tjera të politikave.

Ndërsa Meloni është ende duke luftuar për të hedhur poshtë imazhin e saj të ekstremit të djathtë jashtë vendit, mbetet për t’u parë nëse ajo do të arrijë të imponohet si një politikane serioze italiane që mund të qëndrojë në pushtet më shumë se disa nga paraardhësit e saj.

Në këtë rast, trekëndëshi i ri i fuqisë mund të mbijetojë. /Klankosova.tv

Alexandra Brzozowski është redaktore në Euractiv, ku edhe është botuar shkrimi origjinal, i cili është përkthyer nga Klankosova.tv.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

lajme të ngjashme