Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Bota mban frymën për lëvizjen e radhës të Putinit

123
string(17) "Stephen Collinson" string(56) "https://klankosova.tv/wp-content/uploads/2022/02/i-1.jpg"
nga Stephen Collinson 22.02.2022 12:25

Përsëri, bota është e varur nga ajo që presidenti rus Vladimir Putin do të bëjë më pas.

Por shenjat, pas shfaqjes së tij televizive, të mbushur me ankesa kundër Ukrainës, Perëndimit dhe poshtërimeve të historisë të hënën, janë shumë, shumë të errëta.

Putini e përshkallëzoi ndjeshëm përballjen e tij me ShBA-në dhe aleatët e saj, duke nënshkruar dekrete që njihnin dy rajone të Ukrainës lindore të pushtuara nga rebelët e mbështetur nga Rusia. ‘Me goditjen e një stilolapsi’, Putini preu dy pjesë të tjera të një kombi të pavarur dhe sovran për t’ia shtuar pushtimit të Krimesë në vitin 2014. Moska tha se do të dërgonte ata që i quajti “paqeruajtës” në rajone. Pavarësisht eufemizmit të tij, zyrtarët amerikanë kanë frikë se forca mund të jetë pararoja e mobilizimit të plotë të pushtimit, që ata kanë parashikuar prej ditësh.

Sado i keq që është ky raund i fundit i gjeopolitikës gangsterike, ajo që do të shpaloset në orët dhe ditët e ardhshme do të përcaktojë kursin e botës në vitet në vijim.

Nëse Putini do të ndalej këtu, është e mundur që kriza e Ukrainës të mund të frenohej, dhe madje t’i jepte presidentit rus një hapje për të deskaluar situatën dhe për të hequr dorë nga një pushtim i plotë i të gjithë vendit, pasi kishte marrë territor të ri në përpjekjen e tij për të parandaluar Ukrainën. nga lëvizja drejt Perëndimit. Një hap i tillë mbrapa – ndoshta i projektuar për të ndarë ShBA-në nga aleatët më pak të ashpër – mund të shmangë një krizë më të gjerë globale. Në ShBA, ky skenar i përkohshëm mund t’u kursejë amerikanëve gjithashtu një rritje të re të dëmshme të çmimeve të benzinës dhe inflacionit dhe t’i lejojë presidentit Joe Biden t’i shpëtojë një goditje tjetër kredibilitetit të tij në një vit të vështirë zgjedhor afatmesëm.

Fatkeqësisht, megjithatë, dëshmitë e retorikës së furishme të Putinit të hënën, prania e deri në 190 mijë trupave ruse në kufijtë e Ukrainës dhe shumica e vlerësimeve të udhëheqësve amerikanë dhe zyrtarëve të inteligjencës, sugjerojnë se shpresat për një konflikt të kufizuar janë mendime të dëshiruara.

Në fjalimin e tij nga Kremlini, Putin e bëri të qartë se ai e sheh Ukrainën si të padallueshme nga Rusia dhe jo si një entitet i pavarur, vështirë se një argument që sugjeron përmbajtje. Në fakt, eshtra e tij u duk si një justifikim për një sipërmarrje shumë më të madhe sesa një inkursion i kufizuar në lindje të vendit.

Ai iu referua Ukrainës si “një pjesë integrale e historisë sonë, kulturës, hapësirës shpirtërore” dhe iu referua shokëve, të afërmve dhe njerëzve “të lidhur me ne gjaku”.

“Ukraina moderne u krijua tërësisht nga Rusia”, shtoi ai.

Në një takim urgjent të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara të hënën në mbrëmje, ambasadorja e ShBA-së në OKB, Linda Thomas-Greenfield, argumentoi se përcaktimi i trupave ruse që po dërgonte në Ukrainën lindore si “paqeruajtëse” ishte “marrëzi”. Ajo tha se forca ishte një “përpjekje për të krijuar një pretekst për një pushtim të mëtejshëm të Ukrainës”.

Një fjalim që i vuri në teh ukrainasit

Pikëpamja propagandistike e Putinit për historinë nuk përbënte një deklaratë të një pushtimi apo një përpjekje për të ribashkuar Ukrainën me Atdheun. Por do të ishte e lehtë të lexohej si një përpjekje për të përgatitur popullin rus për luftë. Ai gjithashtu paralajmëroi një përpjekje afatgjatë për të dominuar dhe destabilizuar një demokraci që përfshin një numër të madh qytetarësh që dëshirojnë t’i bashkohen NATO-s dhe Bashkimit Evropian.

Linja më rrëqethëse e Putinit erdhi kur ai u duk se hodhi bazat për trajtimin e çdo sulmi ndaj forcave ruse që do të hynin në Ukrainën lindore si një pretekst për një konflikt më të gjerë që ShBA ka thënë se mund të vriste mijëra civilë dhe të shkaktonte flukse refugjatësh.

“Nga ata që morën dhe mbajnë pushtetin në Kiev, ne kërkojmë një ndërprerje të menjëhershme të armiqësive,” tha Putin për një qeveri që, ndryshe nga ai, u zgjodh në një zgjedhje të lira dhe të ndershme. “Përndryshe, e gjithë përgjegjësia për vazhdimin e mundshëm të gjakderdhjes do të jetë tërësisht në ndërgjegjen e regjimit që sundon në territorin e Ukrainës.”

Po aq ogurzi, shumë zyrtarë amerikanë i thanë CNN se ata e interpretuan lëvizjen e Putinit në dy rajonet lindore të Ukrainës, të cilat e quajnë veten Republika Popullore e Donetsk dhe Republika Popullore e Luhanskut (DPR dhe LPR), si pjesë e një marshimi të qëndrueshëm drejt një pushtimi më të gjerë të Ukrainës. .

“Kjo është politika e Potemkinit,” u tha gazetarëve të hënën një zyrtar i lartë i administratës. “Presidenti Putin po përshpejton vetë konfliktin që ai ka krijuar.”

Sapo Putin bëri njoftimin e tij, Biden u konsultua me liderët e Francës dhe Gjermanisë dhe shpejt njoftoi një paketë sanksionesh tregtare dhe financiare kundër dy rajoneve pro-Moskës. Por ai nuk hodhi poshtë valën shkatërruese të masave kundër ekonomisë ruse që ai ka premtuar në rast të një pushtimi të Ukrainës. Presidenti u gjend në disa telashe politike muajin e kaluar kur sugjeroi se një “inkursion i vogël” në Ukrainë nuk do të shkaktonte fuqinë e plotë të sanksioneve më ndëshkuese të vendosura ndonjëherë ndaj Moskës. Ai tha pa dashje të vërtetën për ndarjet në atë kohë midis aleatëve të ShBA-së dhe evropianëve në momentin e saktë kur do të fillonin sanksionet e plota. Biden më vonë sqaroi komentin e tij, duke thënë se sanksionet do të shkaktoheshin nëse “ndonjë njësi ruse e mbledhur” kalonte kufirin ukrainas.

Por përsëri të hënën, zyrtarët e administratës duket se bëjnë një dallim midis Ukrainës lindore dhe pjesës tjetër të vendit. “Ka pasur forca ruse të pranishme në këto zona” që nga viti 2014, u tha gazetarëve një zyrtar i lartë.

“Pra, ne do të shikojmë nga afër se çfarë bëjnë ata gjatë orëve dhe ditëve në vijim dhe përgjigja jonë do të matet, përsëri, në përputhje me veprimet e tyre,” tha zyrtari.

Nuk ishte e qartë nëse pozicioni i administratës ishte për shkak të renditjes së çështjeve me aleatët në lidhje me sanksionet apo nëse po kërkonte të ruante një pikë të fundit të levave të mundshme me Putinin. Në çdo rast, lideri rus u tall me idenë e sanksioneve në fjalimin e tij.

Është e kujdesshme që SHBA të ndëshkojë Rusinë për atë që bën dhe jo për atë që thotë Putini. Por semantika mbi atë që përbën një pushtim rrezikon të zvogëlojë veprimin që presidenti rus ndërmori të hënën. Dihet mirë se ata që Rusia i ka përshkruar si rebelë pro-Moskë në Ukrainën lindore janë trajnuar nga Rusia dhe kanë marrë urdhrat e saj. Në fakt, Putini mori një pjesë të një vendi tjetër, pa i dhënë atij shteti një fjalë për fatin e tij. Kjo është autokraci klasike ekspansioniste duke përdorur justifikime etnike dhe pretendime të rreme se rusët po persekutoheshin dhe po shënjestroheshin nga gjenocidi, një libër lojërash tronditës i njohur nga tmerri i viteve 1930.

Pyetja se çfarë përbën një pushtim të Ukrainës së shpejti mund të jetë gjithsesi e diskutueshme. Shtetet e Bashkuara kanë parashikuar me saktësi lëvizjen e Putinit përmes një liste kontrolli para pushtimit ditët e fundit që përfshin lëvizjet në Ukrainën lindore. Dhe mund të jetë përsëri e saktë.

Presioni mbi Kapitol Hill

Administrata e Biden-it, e cila ka arritur kryesisht në ndërtimin e një fronti të bashkuar të NATO-s kundër Putinit në javët e fundit, tashmë po përballet me kërkesat nga Capitol Hill për një përgjigje më të shpejtë dhe më të ashpër ndaj grabitjes së tokës së tij – madje edhe nga disa demokratë.

Deputeti demokrat Gerry Connolly nga Virxhinia i tha Wolf Blitzer të CNN se ShBA-së duhet të ulnin një flamur dhe të përcaktonin saktë dërgimin në pritje të “paqeruajtësve” në Ukrainën lindore.

“Ky është një pushtim nga çdo kuptim i imagjinatës,” tha ai, duke shtuar se sanksionet më të rëndësishme ndonjëherë kundër Moskës duhet të pasojnë menjëherë.

Dy ligjvënës kryesorë republikanë hynë në administratën e Biden.

“Siç kemi thënë për muaj të tërë, vendosja e shkasit për sanksione kuptimplote ndaj tankeve ruse që rrotulloheshin përtej kufirit të Ukrainës ishte një gabim i rrezikshëm,” tha rep. Michael McCaul i Teksasit, republikani kryesor në Komitetin e Punëve të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve dhe Rep. Mike. Rogers nga Alabama, republikani kryesor në Komitetin e Shërbimeve të Armatosura të Dhomës së Përfaqësuesve.

“Ne duhet të vendosim menjëherë kosto reale për këtë akt flagrant agresioni dhe shkelje flagrante të sovranitetit dhe integritetit territorial të Ukrainës. Fatkeqësisht, sanksionet e parapara nga Shtëpia e Bardhë deri më tani janë përkufizimi i pafuqisë,” shkruan dy republikanët.

Zyrtarët amerikanë thanë të hënën vonë se ata prisnin që trupat ruse të fillonin të futeshin në Ukrainën lindore dhe dy rajonet rebele brenda disa orësh.

Bota së shpejti do të zbulojë nëse zemërimi i hidhur i Putinit të hënën ishte një pararendës i një zjarri më të gjerë që do t’i jepte fund epokës së pas Luftës së Ftohtë dhe do të sillte një epokë të re tensionesh në Evropë.

Ky realitet do të kërkonte një rishikim të madh të sigurisë transatlantike – duke përfshirë dërgimin e mundshëm të mijëra trupave amerikane në bazat që ata lanë në vitet 1990 dhe fillimin e viteve 2000. Dislokime të tilla do të komplikonin gjithashtu dëshirën e Uashingtonit për të drejtuar fuqinë e tij ushtarake në Azi për të zhvilluar një konflikt të ri në lulëzim të stilit të Luftës së Ftohtë kundër një superfuqie në rritje, Kinës.

Një përleshje e zgjatur gjeopolitike me Rusinë do t’i detyronte gjithashtu politikë bërësit amerikanë dhe evropianë të konsiderojnë se sa larg Putini mund të përpiqet të shtyjë përpjekjet e tij për të rishkruar kufijtë e Evropës.

“Ajo që më shqetëson mua është ajo që ndodh pas Ukrainës,” tha ish-drejtori i Inteligjencës Kombëtare James Clapper në CNN të hënën në mbrëmje. “Kemi një krizë të vërtetë në duart tona këtu.”

Argumenti i Putinit, për shembull, se ukrainasit ishin vëllezër gjaku të rusëve ishte veçanërisht shqetësues pasi mund të zbatohej në vende të tjera që përfshijnë një numër të madh rusësh etnikë — duke përfshirë shtetet baltike, Letoninë, Lituaninë dhe Estoninë, të cilat më parë ishin nën sundimin sovjetik. . Çdo përpjekje e Putinit për të shtrirë parimin e tij atje mund të jetë jashtëzakonisht e rrezikshme pasi të gjithë tani janë në NATO dhe përfitojnë nga garancia e aleancës për vetëmbrojtje reciproke.

Ditët e ardhshme do të tregojnë se sa i gatshëm është Putini të veprojë sipas fjalëve të tij dhe do të fillojë t’i përgjigjet pyetjes së Clapper. Provat e deritanishme duken ogurzi.

(Botuar në CNN, përkthyer nga Klankosova.tv)

 

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

lajme të ngjashme