Klerikët ortodoksë pro-rusë refuzojnë të largohen nga Kievi - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Klerikët ortodoksë pro-rusë refuzojnë të largohen nga Kievi

NULL NULL
29.03.2023 21:12
kleriket ortodokse

Klerikët e krishterë ortodoksë kanë refuzuar të largohen nga Kievi, pavarësisht se qeveria ukrainase planifikoi dëbimin e qindra priftërinjve, murgjve dhe studentëve.

Lavra e Pechersk është një seli e Kishës Ortodokse të Ukrainës (UOC), e cila u nda nga patriarkana e Moskës pas pushtimit të Rusisë vitin e kaluar.

Por zyrtarët ukrainas dyshojnë se disa nga klerikët më të lartë kanë mbajtur lidhje me kishën në Moskë, të cilën ata e mohojnë.

UOC është urdhëruar të largohet nga vendi deri në fund të së mërkurës.

Qeveria ukrainase, e cila zotëron manastirin e madh të shekullit XI, thotë se vendimi u mor pasi një komision zbuloi shkelje të shumta të marrëveshjes së qirasë së kompleksit, një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, përcjell Klankosova.tv

Metropolitan Clement, kreu i zyrës së shtypit i UOC, tha se nuk kishte “asnjë bazë ligjore” për dëbimin, të njoftuar në fillim të këtij muaji.

“Nëse qeveria na detyron ta bëjmë në mënyrë të paligjshme, quhet totalitarizëm”, tha ai për BBC. “Ne nuk kemi nevojë për një shtet apo qeveri të tillë. Ne kemi kushtetutën dhe ligjet. Ne nuk pranojmë metoda të tjera”.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS