Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Kjo është shenja e kancerit që mund ta dalloni në gojë

NULL NULL
14.04.2023 14:52
Kanceri i gojës

Një shenjë e kancerit të gojës është largimi i dhëmbëve që mund të ndodhë si rezultat i asaj që quhet traumë në gojë.

Megjithatë, edhe kur keni dhëmbë të larguar mes vete pa ndonjë shkak të dukshëm, kjo mund të jetë një shenjë e kancerit të gojës.

Kjo formë e kancerit, e njohur edhe si kanceri i gojës ndodh kur një tumor fillon të zhvillohet në gojë, shkruan The Sun, transmeton Klankosova.tv.

Rritja mund të shfaqet në sipërfaqen e gjuhës, në brendësi të faqeve, në pjesën e epërme të gojës, në buzë ose në mishrat e dhëmbëve.

Simptoma të tjera të kësaj gjendje përfshijnë njolla të bardha ose të kuqe në mukozën e gojës ose gjuhës dhe ndryshime në të folur.

Ndryshe, vetëm dentisti juaj mund të përcaktojë arsyen e largimit të dhëmbëve, pra se a është shenjë e kancerit, apo është diçka  e zakonshme.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.