Kjo është letra e Blinken që sipas Kurtit vlen të rilexohet (Dokument)

Kjo është letra e Blinken që sipas Kurtit vlen të rilexohet (Dokument)

NULL NULL
1 week më parë

Kryeministri Albin Kurti ka shpërndarë në profilin e tij në Facebook, letrën e marrë nga Sekretari i Shtetit të SHBA-së, Antony Blinken.

Në këtë letër është përmendur çështja e dialogut me Serbinë, ku Blinken shpreson në rikthimin e momentumit në këtë proces.

Ndërkaq kreu i qeverisë kosovare e ka mirëpritur “zarfin” nga SHBA, duke shprehur mirënjohjen për angazhimin e Uashingtonit për marrëveshjen reciproke Kosovë-Serbi.

Pas kësaj Kurti e ka shpërndarë letrën në origjinal dhe të përkthyer në shqip, duke potencuar se ajo vlen të rilexohet, transmeton Klankosova.tv.

“Në anglisht dhe të përkthyer në shqip e keni letrën të cilën e mora dje nga Sekretari Amerikan i Shtetit, z. Antony J. Blinken. Është përmbajtësore, e mirë dhe që vlen të rilexohet”, është shprehur ai.