Kjo është karroca që do ta çojë arkivolin e Mbretëreshës në Westminster Abbey (FOTO) - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Kjo është karroca që do ta çojë arkivolin e Mbretëreshës në Westminster Abbey (FOTO)

NULL NULL
19/09/2022

Karroca që do të çojë arkivolin e Mbretëreshës në Westminster Abbey në pak më pak se një orë, ka një histori të pasur.

Kjo karrocë është ndryshe nga ai që u përdor në procesionin nga Pallati Buckingham gjatë së mërkurës, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

Karroca është përdorur edhe në funeralet e monarkëve të tjerë, duke përfshirë babain e Mbretëreshës George VI dhe të kryeministrit të parë, Winston Churchill.

Ajo u përdor për herë të parë gjatë funeralit të Mbretëreshës Viktoria, pasi kuajt që kishin për qëllim të tërhiqnin karrocën u trembën, duke evituar frikën e përmbysjes së karrocës.