Kjo është barrikada në Zupq (FOTO) - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Kjo është barrikada në Zupq (FOTO)

NULL NULL
11.12.2022 12:48

Një kamion që ka bllokuar rrugën në Zupq, po qëndron edhe sot aty, pasi serbët lokalë e vendosën dje si barrikadë.

Serbët lokalë fillimisht filluan tensionet me shpërthim bombash, pas caktimit të datës së zgjedhjeve në katër komunat veriore, por, ata dje filluan edhe më vënien e barrikadave, pas arrestimit në Jarinje të ish-zyrtarit policor, Dejan Pantiq, i cili dyshohet se ka organizuar sulmin në zyret e KKZ-së në veri, ku u sulmun zyrtarët e KQZ-së dhe zyrtarët policor.

Pantiq akuzohet për kryerjen e veprave terroriste dhe sulm kundër rendit kushtetues.

Shkak i tensioneve, presidentja Vjosa Osmani ka vendosur që data e zgjedhjeve komunale në veri, të shtyhet për 23 prill të vitit të ardhshëm. /Klankosova.tv/