Kina vendos sanksione ndaj një zyrtarit amerikan dhe disa organizatave

Kina vendos sanksione ndaj një zyrtarit amerikan dhe disa organizatave

NULL NULL
2 months më parë

Kina vendosi sanksione ndaj shtatë individëve dhe organizatave amerikane, përfshirë ish sekretarin e tregtisë Wilbur Ross dhe një drejtor të “Human Rights Watch”.

Këto ishin hakmarrje për sanksionet ekuivalente që SHBA-të që i bëri vitin e kaluar si ndëshkim për shtypjen ndaj Hong Kongut, përcjell Klankosova.tv.

Administrata e Biden-it është përpjekur më së fundmi, tha ministria e jashtme e Kinës, për të “shpifur pa arsye mjedisin e biznesit të Hong Kongut”, raporton The Economist.

Kundër-sanksionet vijnë disa ditë para se Zëvendës Sekretari i Shtetit i SHBA Wendy Sherman do të vizitojë Kinën.

Washingtoni gjithashtu paralajmëroi komunitetin e tij të biznesit për rreziqet në rritje të operimit në Hong Kong.