Kina thotë se stërvitjet ushtarake në Tajvan kanë përfunduar - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Kina thotë se stërvitjet ushtarake në Tajvan kanë përfunduar

NULL NULL
10/08/2022

Kina thotë se ka përfunduar stërvitjet ushtarake rreth Tajvanit, që zgjatën për një javë, pas një vizite në ishullin vetëqeverisës nga politikania amerikane Nancy Pelosi.

Operacionet detare dhe ajrore ishin të suksesshme, tha ushtria e Kinës, e cila u zotua të vazhdojë patrullimin në ngushticën e Tajvanit.

Udhëtimi i shkurtër i Pelosit zemëroi Pekinin, i cili e sheh Tajvanin si një provincë të shkëputur për t’u ribashkuar me kontinentin – me forcë nëse është e nevojshme, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

Tajvani ka akuzuar Kinën për përdorimin e stërvitjeve si praktikë për një pushtim.

Qeveria e ishullit kundërshton pretendimet kineze për sovranitet dhe e sheh veten të veçantë nga kontinenti. Pekini kërkon të izolojë ishullin ndërkombëtarisht.

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi, zyrtarja më e lartë amerikane që zbarkoi në Tajvan që nga vitet 1990, kundërshtoi paralajmërimet e Kinës për të mos e realizuar vizitën javën e kaluar, duke rritur tensionet.

Katër ditë stërvitje me zjarr të vërtetë u pasuan nga sulme kundër nëndetëseve dhe prova të bastisjes detare si pjesë e përgjigjes së furishme të Kinës.

Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit tha se 36 avionë ushtarakë kinezë dhe 10 anije ishin ende duke operuar rreth ngushticës të mërkurën.

Të mërkurën, Zyra e Çështjeve të Tajvanit e Kinës refuzoi të përjashtonte përdorimin e forcës për të rimarrë ishullin.

“Ne do të detyrohemi të marrim masa drastike për t’iu përgjigjur provokimit të elementëve separatistë ose forcave të jashtme, nëse ata ndonjëherë kalojnë linjat tona të kuqe”, thuhet në letrën e parë të bardhë për Tajvanin në më shumë se 20 vjet.

Një shumicë dërrmuese e njerëzve në Tajvan, një demokraci me një media të lirë, kundërshtojnë çdo lloj bashkimi me Kinën e sunduar nga komunistët, tregojnë sondazhet e fundit.