Kina thotë se e ka përmbushur kushtin për të mbrojtur natyrën - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Kina thotë se e ka përmbushur kushtin për të mbrojtur natyrën

NULL NULL
27.04.2023 08:49
Kina

Kina ka thënë se e ka përfunduar punën deri tek një “vijë e kuqe” për mbrojtjen ekologjike mbarëkombëtare që synon ruajtjen e ekosistemeve të saj dhe kthimin e disa dëmeve nga urbanizimi i shpejtë dhe rritja industriale, tha një zyrtar qeveritar të enjten.

Skema e vijës së kuqe u propozua për herë të parë në vitin 2011 me shpresën për të nxjerrë jashtë kufijve ekosistemet e pambrojtura dhe për t’i dhënë fund dekadave të “zhvillimit të paarsyeshëm” që ishin tek pyjet dhe ligatinat.

Linjat tani janë vendosur plotësisht në 30 përqind të rajonit të Kinës, si dhe në 150 mijë kilometra katror të zonës detare, të gjitha të cilat janë nën mbikëqyrjen e shtetit tha Ëang Zhibin , kreu i zyrës së mbrojtjes së natyrës në Ministrinë e Ekologjisë dhe Mjedisit (MEE).

Rrjeti i mbikëqyrjes përdor 30 satelitë kinezë dhe të huaj që mund të dallojnë ndërhyrjen njerëzve në ambient, tha Wang.

Sasia e tokës së mbrojtur është në përputhje me një pakt global të biodiversitetit të rënë dakord në Montreal në fund të vitit të kaluar për të mbrojtur 30% të tokës dhe detit në botë deri në vitin 2030, shkruan Reuters, transmeton Klankosova.tv.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS