9:40, 1 Prill 2020

Duke filluar nga e mërkura, Kina po përfshin raste asimptomatike në numrat e saj zyrtarë. Autoritetet thanë që të gjitha rastet e tilla do të karantinohen për 14 ditë.

Kjo vjen në kohën kur Kina fillon të lehtësojë kufizimet e saj në lëvizje duke shkaktuar shqetësime se njerëzit që janë asimptomatikë dhe infektues se do të fillojnë të lëvizin në të gjithë vendin.

Ekspertët globalë janë të ndarë në lidhje me sa mund të jenë transportuesit asimptomatikë infektivë.

Kina ka parë një rënie të numrit të infeksioneve dhe vdekjeve gjatë javëve të fundit, raporton BBC, transmeton Klan Kosova.

Shifrat e fundit zyrtare treguan 36 raste të reja të martën, nga 48 ditë një ditë më parë. Të gjitha përveç një prej rasteve janë importuar, duke e çuar numrin e përgjithshëm të rasteve të importuara në 806.

U raportuan edhe 130 raste të tjera asimptomatike, me zyrtarë që thanë 1.367 raste të tilla ishin nën vëzhgim.

Konkurs Pune

Lexo më shumë