Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Kina provon ‘mbylljen’ e Tajvanit në ditën e tretë të stërvitjeve

NULL NULL
10.04.2023 09:38

Kina ka thënë se po simulonte “mbylljen” e Tajvanit në ditën e tretë të stërvitjeve pasi dukej se shfrytëzonte një anije luftarake për të nisur avionët luftarakë drejt ishullit.

Tajvani tha se kishte zbuluar avionë në lindje, ndërsa Kina tha se anija luftarake e saj Shandong kishte marrë pjesë, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

Pekini filloi stërvitjet të shtunën pasi presidenti i Tajvanit Tsai Ing-wen u takua me kryetarin e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së në Kaliforni.

Megjithatë, deri tani stërvitjet nuk janë aq të mëdha sa ato që pasuan vizitën e Nancy Pelosit në Taipei gushtin e kaluar.

Tajvani e konsideron veten një shtet sovran. Kina e sheh atë si një provincë të shkëputur që përfundimisht do të vihet nën kontrollin e Pekinit – me forcë nëse është e nevojshme.

Të hënën, Tajvani tha se kishte vërejtur 70 avionë të tjerë luftarakë dhe 11 anije në ujërat përreth.

Një hartë e shtigjeve të fluturimit të lëshuar nga ministria e mbrojtjes e Tajvanit tregoi katër avionë luftarakë J-15 në lindje të ishullit – duke sugjeruar se ushtria kineze po simulon për herë të parë sulme nga lindja dhe jo nga perëndimi ku shtrihet kontinenti i Kinës.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.