Kina e paralajmëron McCarthy të mos takohet me presidenten e Tajvanit - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Kina e paralajmëron McCarthy të mos takohet me presidenten e Tajvanit

NULL NULL
04.04.2023 15:57
ShBA Tajvan

Kina e ka paralajmëruar kryetarin e Dhomës së Përfaqësuesve, Kevin McCarthy, të mos “përsëritë gabimet katastrofike të së kaluarës” duke u takuar me presidenten tajvaneze Tsai Ing-wen këtë javë, duke thënë se kjo do të minonte paqen dhe stabilitetin rajonal dhe do të përkeqësonte marrëdhëniet ShBA-Kinë.

Qeveria tajvaneze hodhi poshtë kritikat për takimin e planifikuar, i cili konfirmoi se do të zhvillohej në Kaliforni të mërkurën. Tranziti i Tsai-t përmes Shteteve të Bashkuara ka nxitur kërcënime të reja nga Pekini ndërsa marrëdhëniet midis dy ekonomive më të mëdha në botë po spiralizohen.

Ministria e Jashtme e Tajvanit tha se kritikat e Kinës për udhëtimin e Tsai ishin bërë “gjithnjë e më shumë absurde”.

“Edhe nëse qeveria autoritare vazhdon të zgjerohet dhe të shtojë detyrimin, Tajvani nuk do të tërhiqet”, tha ajo në një deklaratë të martën.

Zyra e McCarthy tha të hënën se takimi dypartiak do të zhvillohej në Bibliotekën Presidenciale Ronald Reagan në Simi Valley, Kaliforni, ndërsa Tsai kalon tranzit nëpër Shtetet e Bashkuara pas një udhëtimi në Guatemalë dhe Belize, dy nga 13 aleatët e mbetur zyrtarë diplomatikë të Tajvanit. Ky do të jetë tranziti i saj i dytë në ShBA pas një ndalese në Nju Jork javën e kaluar, hera e saj e parë në vend që nga viti 2019.

Kina ka paralajmëruar vazhdimisht kundër çdo takimi midis Tsai dhe McCarthy, i cili si kryetar i Dhomës së Përfaqësuesve është i dyti në radhë për presidencën dhe kërcënoi me masa hakmarrëse. Ajo e sheh një kontakt të tillë nga zyrtarët amerikanë si një shprehje mbështetjeje për pavarësinë e Tajvanit, një demokraci ishullore vetëqeverisëse që Pekini e sheh si territor të vetin.

Një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme kineze e kritikoi takimin e planifikuar si një shkelje të parimit të një Kine, sipas të cilit Uashingtoni e njeh Pekinin si qeverinë e vetme legjitime të Kinës, ndërsa ruan marrëdhënie jozyrtare me Taipein.

Kina do të monitorojë nga afër situatën dhe “të mbrojë me vendosmëri sovranitetin dhe integritetin tonë territorial”, tha zëdhënësi, Mao Ning, në një konferencë të rregullt të martën, pa dhënë detaje.