Kina do të dërgojë një miliard doza shtesë të vaksinës kundër COVID-19 në vendet e tjera - Klan Kosova

Kina do të dërgojë një miliard doza shtesë të vaksinës kundër COVID-19 në vendet e tjera

NULL NULL
4 months më parë

Presidenti kinez, Xi Jinping, tha të hënën se vendi i tij do të dërgojë një miliard doza shtesë të vaksinës COVID-19 në vendet e tjera, duke bërë thirrje për bashkëpunim global për të trajtuar pandeminë dhe sfidat e tjera, ndërsa u bëri thirrje fuqive të tjera që të hedhin poshtë një “mentalitet të Luftës së Ftohtë”, një goditje e mbuluar në Shtetet e Bashkuara.

Xi promovoi përpjekjet e Kinës për të ndarë vaksinat, për të luftuar ndryshimet klimatike dhe për të promovuar zhvillimin në fjalimin hapës të një mbledhjeje virtuale të organizuar nga Forumi Ekonomik Botëror. Ngjarja në internet po mbahet pasi grupi shtyu takimin e tij vjetor në Davos, Zvicër, për shkak të pandemisë së koronavirusit.