Këto janë vendet më të rrezikshme në botë për t'u vizituar - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Këto janë vendet më të rrezikshme në botë për t’u vizituar

NULL NULL
3 years më parë

Somalia dhe Libia janë vendet më të rrezikshme për t’u vizituar në vitin 2020, sipas një udhëzuesi të ri për udhëtarët.

Harta e Rrezikut të Udhëtimit gjykon vendet bazuar në sa shqetësime kanë vizitorët me gjasë për shëndetin, sigurinë dhe sigurinë rrugore. Nëse ndiheni të shqetësuar se ku të rezervoni fluturimet për vitin e ardhshëm, Norvegjia, Finlanda dhe Islanda renditen si destinacionet më të sigurta në botë.

Harta është krijuar nga specialistë ndërkombëtarë të mjekësisë. Afërsisht pas Libisë dhe Somalisë janë Afganistani dhe Venezuela, që renditen dobët në të tre kategoritë e rrezikut.

Vendet afrikane përfshirë Nigeria, Sierra Leone, Liberia dhe Guinea shënojnë nivele të ulëta kur bëhet fjalë për rrezikun e shëndetit, së bashku me Jemenin, Sirinë dhe Korenë e Veriut.

Por turistët dhe njerëzit e biznesit që vizitojnë Evropën, SH.B.A., Kanada, Zelandën e Re, Japoni, Korenë e Jugut dhe Australinë kanë shanset më të ulëta për të kapur sëmundje.

Afganistani, Siria, Iraku, Libia dhe Somalia të gjitha paraqesin një kërcënim ekstrem të sigurisë për udhëtarët por rreziku është i papërfillshëm në Grenlandë, Norvegji, Islandë, Finlandë, Zvicër dhe Slloveni.

Disa nga rrugët më të rrezikshme në botë i përkasin Venezuelës, Belize, Arabisë Saudite, Republikës Dominikane, Vietnamit dhe Tajlandës, transmeton Klan Kosova.