Këto janë shkaqet që lëkura juaj është më e irrituar

Këto janë shkaqet që lëkura juaj është më e irrituar

NULL NULL
2 months më parë

Në muajt e verës kur vishni rroba të holla, në lëkurën tuaj mund të vëreni vrima të vogla të cilat janë të bezdisshme dhe shumë herë irrituese.

Kjo gjendje e zakonshme e lëkurës quhet ‘keratosis pilaris’ dhe shpesh përshkruhet si “lëkura e pulës”, transmeton Klankosova.tv.

Megjithëse, nuk diçka e rrezikshme dhe nuk është bartëse, kjo gjendje e lëkurës mund të përkeqësohet me kalimin e kohës.

Më poshtë mund t’i gjeni disa nga shkaktarët e “lëkurës së pulës”:

Ju nuk po hani mjaftueshëm yndyrë,

Po përdorni shampo të ashpra për trup,

Po bëni dushe të nxehta,

Ju jeni duke përdorur sapunë të parfumuar,

Ju jeni duke veshur rroba shumë të ngushta, shkruan Bright Side, transmeton Klankosova.tv.