Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Këto janë shenjat që na mungon një nga vitaminat kryesore

NULL NULL
01.06.2023 12:27
Mungesa vitamina A

Vitamina A është një nga vitaminat më të rëndësishme të nevojshme për shikim të shëndetshëm, sistemin imunitar, pjellorinë dhe lëkurën dhe kur mungon, mund të sjellë pasoja të shumta. Edhe pse mungesa e kësaj vitamine ndodh disi më rrallë në vendet e zhvilluara të botës, gratë shtatzëna, nënat në gji, foshnjat dhe fëmijët në zhvillim kanë një rrezik të shtuar, transmeton Healthline.

Po kështu, disa diagnoza si fibroza cistike dhe diarreja kronike mund të rrisin gjithashtu rrezikun e mungesës së vitaminës A, përcjell Index.hr, transmeton Klankosova.tv.

Sipas mjekëve, këto janë shenjat që tregojnë një mungesë të mundshme të kësaj vitamine thelbësore tek njerëzit:

Lëkurë të thatë
Sy të thatë dhe të irrituar
Verbëria e natës
Infertiliteti dhe problemet me konceptimin
Vonesa në rritje dhe zhvillim
Infeksione të shpeshta të fytit dhe gjoksit
Shërimi i ngadalshëm i plagëve
Problemet e lëkurës si puçrrat ose aknet.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.